Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo robiť, ak tvoje dieťa nechce jesť

Odmietanie jedla môže súvisieť s bolesťami bruška, s neodhalenou alergiou, ale aj s vážnejším ochorením. My sa však pozrieme na to, ako riešiť situáciu, kedy je dieťa iba vyberavé a tvrdohlavé. V takomto prípade rodičia častokrát používajú vyhrážky a krik, dieťa môže skúšať prosby či vydieranie. Ako sa správne zachovať v situácii, kedy sa dieťa zatne a nechce ani jedno sústo?

Netlač

Zbytočne budeš na dieťa tlačiť, vyhrážať sa mu či dokonca kričať. Ak sa zatne, iba mu viac znepríjemníš jedlo, a pri ďalšom nebude chcieť jesť už vôbec. Namiesto toho sa ho snaž pochopiť, pohlaď ho a skús mu vysvetliť, prečo je jedlo dôležité.

Vyskúšajte spolu nové jedlo

Rôznorodosť a nové recepty môžu motivovať dieťa k chuti. Ak pred neho postavíš každý pondelok to isté pečené kura, zrejme ho nepresvedčí. Vyskúšajte kura so zeleninou, alebo celkom iný recept.

Menšie porcie

Maj reálne očakávania, nenakladaj dieťaťu porcie ako pre drevorubača. Veľkej porcie by sa dieťa mohlo zľaknúť. Radšej mu nalož menšiu porciu, a keď ju zvládne zjesť, môžeš mu ešte priložiť.

Pokoj

Zrejme ťa takéto správanie rozčuľuje, a máš chuť kričať, či vstať od stola a odísť. Ak však zachováš pokoj a ukážeš dieťaťu, že máš situáciu pod kontrolou, urobíš lepšie. Ak ťa však prepadne hnev, radšej vstaň, a choďte do inej miestnosti…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.