Podľa štatistík trpí akné až 40 percent dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Účinnou liečbou je pravidelná kozmetická starostlivosť.
Najčastejšie kožné ochorenie akné sa netýka len mladých. Môže pretrvať alebo vzniknúť aj u dospelých. V ťažších prípadoch je potrebná konzultácia s lekárom. Liečbu akné a celkovú starostlivosť o pleť preto netreba podceňovať. Upozorňuje na to dermatologička Andrea Kozárová.
„Akné sa vyskytuje najmä v období puberty, prítomnosťou komedónov – tzv. čiernych bodiek, v ťažších prípadoch vznikom zapálených vyrážok lokalizovaných najmä na čele, lícach a nose,“ vysvetľuje odborníčka. Problém s akné je síce častý najmä v období puberty, nie vždy však s vekom prejde. „Až 40 percent žien po tridsiatke udáva problémy s pretrvávajúcou tvorbou vyrážok, lokalizovaných najmä na brade a krku – hovoríme o akné žien v neskoršom veku,“ priblížila Kozárová.
Podľa štatistík trpí akné až 40 percent dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Účinnou liečbou je pravidelná kozmetická starostlivosť. Tá by sa mala podľa odborníčky skladať z čistenia pleti, tonizácie a ošetrenia krémom. Cieľom je znižovať produkciu mazu, urýchliť obnovu buniek a odstrániť bakteriálnu infekciu a zápal.
K zhoršovaniu prejavov akné prispieva okrem zanedbávania starostlivosti o pleť aj užívanie niektorých liekov, fajčenie, stres a v letných mesiacoch aj slnečné žiarenie. „UV žiarenie pokožku vysušuje, čo vedie k zvýšenej produkcii mazu, spôsobuje aj hrubnutie povrchovej vrstvy kože, čo následne zapríčiňuje upchávanie vývodov mazových žliaz a následne vedie k rozvoju zápalu a tvorby bolestivých vyrážok. Na slnku sa zvyšuje aj produkcia potu, čo zasa vytvára prostredie vhodné pre množenie baktérie P. acnes a vznik zápalu. Zapálené vyrážky a miesta po predchádzajúcich vyrážkach sú náchylné na vznik hyperpigmentácií po vystavení sa slnečnému žiareniu,“ dodáva dermatologička.
Zdroj: TASR