Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

TIP na víkend : Zájdite do KINA!

Do kina sa teraz môžete preniesť priamo z vašej obývačky!

Bratislavské Kino Lumiére Slovenského filmového ústavu (SFÚ) opäť otvára svoju virtuálnu kinosálu v projekte Kino doma, ktorý spustilo ešte počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu. Prvá projekcia sa uskutoční v sobotu 17. októbra o 20.20 h. TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

„Pandémia ochorenia COVID-19 prichádza v druhej vlne ešte intenzívnejšie ako v marci. Medzi opatreniami, ktoré by ju mali pomôcť zastaviť, je aj obmedzenie prevádzky kín. Napriek tomu, že dlhodobo tvrdíme, že najlepším miestom na plnohodnotné sledovanie filmov je kinosála s veľkým plátnom a výnimočným zvukom a obrazom, rozhodli sme sa oživiť projekt Kino doma,“ uviedla k opätovnému spusteniu projektu jeho manažérka Zita Hosszúová.

Kino doma ponúka filmy ako live stream v presne určený deň a čas. Na rozdiel od VoD si ich nie je možné stopnúť, zastaviť, pretočiť ani odložiť na inokedy, diváci film sledujú spoločne v rovnakom čase ako v kine. Projekt vznikol počas prvej vlny pandémie s myšlienkou, že ak nemôže prísť divák do kina, musí ísť kino za divákom. „Je to jeden zo spôsobov, ako zostať v kontakte s vernými fanúšikmi a zároveň podporiť legálne uvádzanie filmov na Slovensku. Súčasťou každej projekcie je aj čet s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť,“ vysvetľujú autori projektu.


Jeho jesenný program otvorí zábavný film noir La Gomera. Rumunský režisér Corneliu Porumboiu sa s ním vlani dostal do výberu hlavnej medzinárodnej súťaže MFF Cannes ako jediný východoeurópsky tvorca. Hlavným hrdinom tejto kriminálnej komédie je skorumpovaný policajný inšpektor z protidrogovej jednotky, ktorý sa vydáva na kanársky ostrov La Gomera naučiť sa prastarý hvízdajúci jazyk el silbo. Len vďaka nemu sa môže vyhnúť prenasledovaniu a odpočúvaniu polície a pokračovať v komunikácii s gangstermi.

V nasledujúcom období sa v Kine Lumiére mali konať viaceré filmové podujatia. Jedným z nich je Týždeň slovenského filmu, ktorého termín bol z dôvodu prvej vlny pandémie presunutý z apríla na október, druhým je tradičný jesenný Filmový festival inakosti. „Výber filmov z oboch podujatí sa predstaví vo virtuálnej kinosále Kina doma v online podobe od 20. októbra,“ dodala Nôtová.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.