Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Milovníci Malého Princa, toto musíte vedieť! Pozrite, čo sa našlo vo Švajčiarsku

Tri náčrtky, ktoré nakreslil francúzsky spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry pre svoju knihu Malý princ, sa našli spolu s tisíckami ďalších umeleckých predmetov v starom dome na severe Švajčiarska.

Skice sú nedatované, nakreslené tušom a akvarelovými farbami na tenkom papieri leteckej pošty.

Ide o tri obrázky súvisiace s knihou Malý princ (vo veľmi dobrom stave). Prvý obrázok zobrazuje pijana na jeho planéte. Na ďalšom obrázku je had boa, ako hltá slona. Na tejto skici sú aj rukou písané poznámky autora. Na treťom obrázku sa nachádza Malý princ a líška.

Obrázky si v roku 1986 kúpil na aukcii zürišský zberateľ umenia Bruno Stefanini, ktorý zomrel v decembri 2018 vo veku 94 rokov. Tento majiteľ jednej z najväčších zbierok umenia vo Švajčiarsku založil v roku 1980 meste Winterthour nadáciu, ktorý sa stará o jeho pozostalosť a zbierkové predmety.

Okrem skíc ilustrácií do Malého princa sa v zložke našla aj báseň s ilustráciou a ľúbostný list, ktorý Saint-Exupéry napísal svojej manželke Consuelo.

Knihu Malý princ napísal Antoine de Saint Exupéry počas druhej svetovej vojny v New Yorku, kam sa uchýlil, keď Francúzsko obsadila nemecká armáda. Ilustroval ju vlastnými akvarelmi. Kniha vyšla v roku 1943 v New Yorku, v roku 1946 ju vydali aj vo Francúzsku. Odvtedy sa po celom svete predalo 145 miliónov exemplárov príbehu o medzihviezdnom putovaní Malého princa. Knihu preložili do 270-tich jazykov sveta.

Autor knihy záhadne zmizol 31. júla 1944 počas letu v blízkosti juhofrancúzskeho mesta Marseille. Jeho lietadlo vzlietlo z Korziky na prieskumný let nad Francúzskom, z ktorého sa už nevrátil. Okolnosti jeho smrti nie sú dodnes objasnené.

Zdroj: TASR

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.