Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Život vo dvojici sa oplatí viac!

Ľudia vo vzťahu majú v porovnaní so singles nižšie náklady.

Život s partnerom alebo partnerkou je finančne výhodnejší.

Podľa prieskumu nezadané osoby zaplatia každý mesiac za potraviny v priemere 133 €. Rovnaká položka vyjde osobu vo vzťahu 103,5 €, a teda oboch dohromady 207 €.

Na odevy a obuv ľudia bez partnera minú v priemere 42 €, zatiaľ čo partnerská dvojica za ne spoločne utratí 57 €.

Rozdiel je aj v sume minutej na voľný čas. Tých, čo sú single, stojí v priemere 26 €, kým páry dokopy 38 €.

Za alkohol a tabak vynaloží osoba bez vzťahu 35 € mesačne a páry 51 €. „Človek je tvor spoločenský a je preto prirodzené, že keď sa cíti opustený, siaha k náhradným možnostiam ako si spríjemniť život, po zábave, športe, rôznych koníčkoch, ale i po alkohole,“ vysvetlila psychologička Dagmar Kopčanová.

Viac ako polovica bezdetných párov pritom v prieskume potvrdila, že ako nezadaní zvykli míňať na zábavu a voľný čas oveľa viac peňazí. Prieskum tiež ukázal, že 46 percent účastníkov a účastníčok žijúcich vo vzťahu zvažuje, že si v najbližšom roku vezme pôžičku. „Ľudia vo dvojici si dovolia viac riskovať ako singles, pretože aj keby jeden z nich stratil prácu, ten druhý zaistí chod domácnosti. Spolužitie v páre prináša aj spoločné plány a túžby pre zlepšenie kvality života, napríklad krajšie bývanie, náročnejšie dovolenky a pod. Preto aj dvojice častejšie siahajú k väčším pôžičkám,“ objasnila ďalej Kopčanová.

Život v páre ponúka viac času na spoločnú romantiku, ktorú si môže dvojica užiť aj pri spoločnom varení, nakupovaní, prechádzkach či menej finančne náročných koníčkoch. Nemusia nutne vyhľadávať reštaurácie, chodiť do kina, na spoločenské podujatia, kde skôr osamelí ľudia očakávajú, že si môžu nájsť svojho budúceho partnera či partnerku!

POZN.: Výsledky vyplynuli z prieskumu o nákladoch nezadaných osôb a ľudí vo vzťahu, ktorý bol zrealizovaný na vzorke 542 respondentov vo veku 18-35 rokov.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.