Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Odborník: Na kúpaliskách sa nespoliehajte len na plavčíkov. Nemôžu mať oči všade

Aj dobrým plavcom sa vo vode ľahko môže stať nešťastie, upozorňujú na to slovenskí záchranári.

Od mája do polovice júna museli záchranári zasahovať v prípade topiacich sa ľudí až 22-krát, pričom 11 prípadov NEMALO šťastný koniec. Ukazujú to dáta Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR.

Jozef Minár, lektor odbornej prípravy OSZZS SR, preto pripomína, že do vody sa nemá vstupovať v prípade prehriatia (organizmu) ani pod vplyvom alkoholu. Pokušenie skákať do neznámej vody býva silné, no odborník hovorí, že skokana môže ohroziť plytká voda, konár, kamene alebo železo.

"Keď vidíme topiaceho, voláme do okolia o pomoc, pokúsime sa mu hodiť nejaký predmet, o ktorý by sa mohol zachytiť (koleso, nafukovačku, palicu, lano a podobne), nikdy nejdeme k nemu telo na telo, lebo nás môže stiahnuť pod vodu," radí Minár.

Po vytiahnutí topiaceho sa z vody je potrebné zistiť či je pri vedomí, či dýcha, v prípade neistoty požiadať na linke 155 alebo 112 o radu operátora tiesňovej linky.

Minár tiež varuje rodičov, aby nespúšťali oči z malých detí ani na chvíľu. "Pozor na domáce bazény aj nafukovacie bazéniky, nešťastie sa môže stať za pár sekúnd. Na kúpaliskách sa nemožno spoliehať len na plavčíkov. Nemôžu mať oči všade, deti si treba strážiť, lebo potom už je neskoro plakať a hľadať vinníka všade, len u seba nie," uzatvoril Minár.

Zdroj: TASR

Photo: unsplash.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.