Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Psík v paneláku? Podľa psychológa môže byť šťastný!

Psík dokáže byť šťastný aj v paneláku.

Dôležité je, aby majiteľ napĺňal jeho potreby. Keď sa to nedeje, psík je nervózny. Upozornil na to psychológ psov – Lukáš Slovák. "Ak si niekto kupuje toto zviera, nech si zistí aspoň jeho základné povahové črty, či s ním vôbec dokáže spolunažívať. Je nezodpovedné vziať si psa len preto, že je milý."

Vzájomná potýčka medzi zvieratami zasiahne po psychickej stránke viac majiteľa ako jeho domáceho miláčika. Psy by podľa psychológa mali mať v sebe zakorenené inštinkty, ktoré im nedovolia byť dlho traumatizované z fyzického útoku – napríklad týždeň alebo dva. "Inak by v prírode neprežili, konflikty sú tam súčasťou života, pretože jedince vzájomne súperia o moc."

Inštinkty má v sebe zakorenené aj malá čivava. Rešpekt si vie vybudovať aj pred pitbulmi. "Niekedy im tento malý pes môže aj šéfovať," podotkol psychológ. Vzájomný rešpekt medzi zvieratami podľa neho nevyplýva iba z fyzickej sily. "V prírode by mal byť alfasamec ten najsilnejší, no sila tkvie napríklad aj v správnych rozhodovaniach. Vôbec to nie je iba o veľkosti jedinca, tvrdí psychológ.

Nevie však odpovedať, ako sa vníma kastrovaný pes. Myslí si ale, že ľudia berú kastráciu zvieraťa viac tragicky ako ich domáci miláčik. "Majitelia sa ma často pýtajú, či dať psa vykastrovať. Zviera má mať naplnené všetky potreby, jedna z nich je aj rozmnožovať sa. Ak mu to jeho majiteľ nevie umožniť, vzniká problém. Vtedy sa treba rozhodnúť pre takýto zákrok," uviedol.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.