Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Viete, čo sa s nami stane do roku 2030?

Budeme sa sťahovať.

Do roku 2030 budú až dve tretiny svetovej populácie žiť v mestách, počet obyvateľov miest v rozvojových krajinách sa zdvojnásobí a rozloha miest sa strojnásobí.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na závery správy, ktorú zverejnil Program OSN pre ľudské sídla (UN-Habitat).

Zo správy tiež vyplýva, že do 15-tich rokov budú mestá tvoriť až 80% svetovej DPH. Od doposiaľ poslednej konferencie OSN o mestách – Habitat II, ktorá sa konala v roku 1996 v tureckom Istanbule, sa ťažisko výstavby "megamiest" presunulo do rozvojových oblastí, uvádza sa v správe.

V roku 1995 bolo na svete 22 veľkých miest s 5 až 10 miliónmi obyvateľov a 14 megamiest s viac ako 10 miliónmi obyvateľov. Do roku 2015 sa tento počet zdvojnásobil s tým, že v súčasnosti je na svete 44 veľkomiest a 29 megamiest, pričom väčšina z nich sa nachádza v rozvojových krajinách."Tento trend bude pokračovať vzhľadom na predpoklad, že z niektorých veľkomiest v Ázii, Latinskej Amerike a Afrike sa postupom času stanú megamestá," uvádza sa ďalej v správe UN-Habitat.

Napriek tomu, že tieto megamiliónové mestá sú hnacím motorom urbanizácie, nie sú najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi oblasťami. Najrýchlejšie rastúcimi mestskými aglomeráciami sú malé a stredne veľké mestá, v ktorých podľa správy OSN žije 59% svetovej mestskej populácie a až 62% mestského obyvateľstva Afriky.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.