Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Stačí napísať P.F., rok a podpis… a každý vie, o čo ide!

Písomné pozdravy vraj ako prvý v Rakúsko-Uhorsku používal český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova.

Používate pri posielaní vianočných a novoročných pohľadníc skratku P.F.?

Vianočné a novoročné blahoželania či pohľadnice sa už tradične spájajú so skratkou P.F. Ide o francúzske slová "pour féliciter", v preklade "blahoželanie k" alebo "pre šťastie".

Vo Francúzsku však túto skratku používajú aj k iným blahoželaniam, napríklad k narodeninám či k významnému výročiu. Stačí napísať P.F., rok a podpis a každý vie, o čo ide.

… za všetko môže jeden český gróf, ktorý mal priveľa známych!

Odkedy presne sa v strednej Európe posielajú novoročné želania, sa nevie. Traduje sa, že písomné pozdravy ako prvý v Rakúsko-Uhorsku začal používať český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Mal veľa známych a vždy ich musel navštíviť, aby im osobne zaželal všetko najlepšie do Nového roku. Trvalo to dlho a počasie mu často znemožňovalo cestovať, takže sa k niektorým priateľom ani nedostal. Preto, aby dodržal bontón, rozhodol sa pre písomnú formu blahoželania, tzv. "gratulačné lístky". Tieto si v roku 1827 objednal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia český maliar a grafik Viktor Stretti písal na novoročenku dve francúzske slová "pour féliciter", z ktorých onedlho zostalo iba P. F. Možno práve tu sa začala písať história celosvetovo obľúbenej skratky.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.