Jedno slovenské príslovie hovorí, že kto sa ohňa chráni, toho neopáli. Avšak, nepatríte aj vy medzi tých, ktorí milujú vôňu ohňa a ten zvuk, ktorý vydáva, keď praská? 🙂
https://www.youtube.com/IExpnvKDnnU
Chladné zimné večery si doslova pýtajú, aby sme ich strávili pri krbe s ohňom. Avšak, nie sú to len praktické dôvody, prečo si pred neho radi sadáme. A vedci z univerzity v Alabame sa rozhodli vyskúmať, prečo nám je sledovanie ohňa také príjemné.
Pozerajte sa do ohňa, budete mať lepší tlak!
Čím dlhšie sa vraj pozeráme do ohňa, tým sme uvoľnenejší a zbavujeme sa pocitu úzkosti.
Antropológ Christopher Lynn otestoval viac ako 200 dospelých ľudí, aby zistil, aký je vzťah medzi psychickým stavom človeka a počúvaním ohňa, ktorý praská v krbe. Prišiel na to, že účastníci prieskumu, ktorí sa pozerali na oheň aj so zvukom, mali po meraní krvný tlak menší v priemere až o 5%. Tým, ktorí sledovali video bez zvuku, tým sa krvný tlak naopak zvýšil.
Zaujímavé je, že spomedzi všetkých má praskajúci oheň najsilnejší účinok na empatických a altruistických, teda nezištne pomáhajúcich ľudí. Pocit zrelaxovania je u nich najintenzívnejší.
Gény neoklameš, históriu nezmažeš
Vôňu a zvuk ohňa si ľudia zvykli vychutnávať dávno pred nami, cítili sa vďaka nemu v bezpečí.
Radosť z ohňa má svoj historický pôvod. Napríklad v čase doby kamennej slúžil oheň na príjemný rituál – ľudia sa vďaka nemu usádzali okolo táborových ohňov, aby sa ohriali a cítili sa byť súčasťou veľkej rodiny. Udržať ho bolo veľmi dôležitou úlohou. Kto ju zvládol, mal medzi ostatnými výhody.
Zdroj: aktuality.sk