Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Slovenskí piataci si pochutnávajú na vyprážanom jedle dva razy do týždňa!

Je to výsledok ankety zameranej na stravovacie návyky a pohybové aktivity detí, do ktorej sa zapojilo 3 296 žiakov piateho ročníka základných škôl na Slovensku.

Bezmála tretina žiakov piateho ročníka základných škôl konzumuje každý deň sladkosti a 75 % piatakov si dá raz až dvakrát týždenne vyprážané jedlo.

Sú to výsledky už štvrtého ročníka celoslovenského prieskumu, ktorý je súčasťou kurzu zdravého stravovania Hravo ži zdravo. Anketa, do ktorej sa zapojilo 3 296 žiakov, sa zameriavala na stravovacie návyky a pohybové aktivity detí.

Biele pečivo denne

Respondenti odpovedali, že viac ako polovica z nich konzumuje denne biele pečivo. Tmavé (celozrnné) pečivo je zasa súčasťou každodennej stravy približne tretiny žiakov. Sladké pečivo konzumuje iba raz týždenne alebo vôbec až polovica zúčastnených.

Príloha? Zemiaky a cestoviny!

Najčastejšou prílohou dnešných piatakov sú cestoviny a varené zemiaky. Štvrtina piatakov uviedla, že vôbec nekonzumuje vyprážané prílohy. Čo sa týka čerstvého ovocia a zeleniny, prevažovali odpovede, že patria do každodenného jedálnička piatakov. Čerstvé ovocie a zeleninu vôbec neje minimálny počet detí, strukoviny však odmieta až 13 percent piatakov.

Tretina piatakov zje každý deň sladkosť

Viac ako polovica respondentov konzumuje mliečne výrobky každý deň a iba 2,7 percenta ich nekonzumuje vôbec. Takmer tretina piatakov konzumuje každý deň sladkosti, len 17 percent nekonzumuje vôbec ani sladkosti, ani slané pochúťky.

Bravčové a hovädzie mäso na tanieri častejšie ako hydina

Z kategórie mäsa je hydina súčasťou každodenného jedálnička iba u siedmich percent piatakov a až 20 percent konzumuje každý deň hovädzie či bravčové mäso. Naopak, ryby vôbec neje viac ako tretina piatakov. Vyprážané jedlá konzumujú jeden až dvakrát týždenne takmer tri štvrtiny piatakov.

Piataci sa stravujú najmä doma, desiatu si do školy nosí až 94% z nich!

Skoro 50 percent piatakov vôbec nekonzumuje instantné jedlá a polotovary. Menej ako desať percent konzumuje hotové jedlá a polotovary každý deň. Piataci sa stravujú najmä doma a to až v 63 percentách prípadov. Desiatu do školy si z domu nosí 94 percent odpovedajúcich. Takmer 60 percent má pravidelnú stravu štyri až šesťkrát denne vrátane raňajok.

Na 2. stupni ZŠ sa športuje

Každý deň alebo aspoň štyrikrát týždenne športuje 62 percent piatakov. Ide pritom o pravidelné tréningy alebo pohyb vonku s kamarátmi, alebo rodičmi. Telocvik je však jedinou formou športu pre 16 percent žiakov. Spolu až 78 percent piatakov uviedlo, že netrávi žiadny čas alebo len jeden až dve hodiny denne pri televízii alebo počítači.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.