Toto SLOVO používame u 100 rokov! Vďaka dvom českým bratom


... jeden z nich sa zrejme inšpiroval slovenským výrazom "robota"!

Zdroj: www.pixabay.com

Slovo robot sa používa na celom svete.

Prvýkrát sa objavilo presne pred 100 rokmi, v novembri 1920, keď pražské vydavateľstvo Aventinum vydalo vedecko-fantastickú drámu Karla Čapka s názvom R.U.R..Tá veľmi zásadne ovplyvnila nielen svet literatúry a umenia, ale aj techniky a jazykovedy.

"Autorstvo slova, ktoré dnes nájdeme takmer vo všetkých jazykoch sveta, sa občas nesprávne pripisuje Karlovi Čapkovi, keďže bol autorom diela. V skutočnosti však slovo robot vymyslel jeho starší brat Josef Čapek," vysvetlil Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. 

Samotný autor hry R.U.R. sa v jednom článku priznal, že slovo robot nevymyslel, ale ho "len uviedol do života". Chcel ním totiž pomenovať umelých robotníkov. Pôvodne uvažoval o slove "laboři", až kým mu brat neporadil slovo "roboti".

Staršieho z Čapkovcov zjavne motivovalo slovanské slovo "robota", s najväčšou pravdepodobnosťou v jeho historickom význame, teda nútená, ťažká, otrocká práca, vychádzajúc zo slova "rab", otrok.

"Čapkovi roboti sú humanoidy – vyzerajú ako ľudia, sú však úseční v pohyboch aj výslovnosti, majú bezvýraznú tvár a uprený pohľad. Oblečené majú plátenné blúzy, ktoré sú v páse stiahnuté remeňom, a na hrudi majú mosadzné čísla. Ak to porovnáme so súčasnými humanoidnými robotmi, či už v science-fiction literatúre, filmovej tvorbe alebo v priemyselnej robotike, vidíme, že Čapkova antropomorfná predstava bola nielen nadčasová, ale aj inšpiratívna," myslí si Gladiš.

Zaujímavosťou tiež je, že hra R.U.R. (skratka z názvu fiktívnej továrne Rossumovi univerzálni roboti) vznikala aj počas pobytu Karla Čapka v Trenčianskych Tepliciach, kde jeho otec Antonín pôsobil ako kúpeľný lekár. Karel Čapek svojich rodičov v Trenčianskych Tepliciach pravidelne navštevoval a k Slovensku si vypestoval vrúcny vzťah. Fascinovala ho najmä slovenská príroda a folklór.

Zdroj: TASR