Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Andrej Kiska: Ženy to majú v živote ťažšie!

Úradujúci slovenský prezident absolvoval obed s 10-timi Slovenkami.

Prezident Andrej Kiska pozval na obed 10 slovenských žien

Medzi pozvanými bola zdravotná sestra, vodička autobusu, rehoľná sestra, matka mnohopočetnej rodiny, riaditeľka základnej školy, aktivistka, aktivistka v oblasti ľudských práv, aktívna dôchodkyňa, študentka medicíny a zakladateľka Dobrého trhu v Bratislave.

Ženy to majú v živote ťažšie ako muži a úlohou našej spoločnosti je vytvárať pre ne podmienky

Prezident Kiska sa takto vyjadril na brífingu po obede s desiatimi ženami, ktoré pri príležitosti MDŽ pozval na obed. "Ženy sú matky, chcú často dosiahnuť úspech vo svojej práci, často sú živiteľky rodín. A každá z týchto rolí je nesmierne dôležitá a je nenahraditeľná. Je úlohou našej spoločnosti vytvárať podmienky pre naše ženy, pre naše mamy, manželky, dcéry. Aby ktorúkoľvek z týchto ciest si zvolili, aby sme im vytvorili podmienky na to, aby po nej mohli smelo kráčať," povedal prezident.

"Ja si myslím, že to nie je ocenenie len mňa ako rehoľnej sestry, ale všetkých rehoľných sestier," povedala pozvaná sestra Hermana pred obedom s prezidentom. Aj cirkev vníma Medzinárodný deň žien ako deň, keď si treba uctiť ženu vo všetkých podobách, v akých žije. Či už ako matka, alebo zasvätená žena. Dodala, že každá žena sa poteší, ak si na ňu niekto spomenie.

Riaditeľka ZŠ z Bošian, Jana Kontúrová, po obede s prezidentom povedala, že bolo pre ňu cťou zastupovať školstvo. "Mám česť zastupovať najefektívnejšie školstvo na svete, pretože za málo peňazí sa tu ešte stále hrá a spieva." To, čo drží slovenské školstvo nad vodou, sú podľa riaditeľky učitelia a hlavne učitelia z regionálneho školstva, kde je prevaha žien – učiteliek. "Vďaka nim školstvo funguje aspoň tak, ako funguje. Pána prezidenta som poprosila, aby podporil učiteľov, nalial im optimizmus. Vyjadril sa, že vzdelávanie a školstvo patrí medzi jeho priority," povedala Kontúrová.

Kancelária prezidenta vyberala ženy náhodne. Ten je zase presvedčený, že sa z týchto stretnutí stane tradícia.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.