Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Neliečite si zubné kazy? Ste ako miliardy ľudí na svete!

Medzinárodný tím vedcov sa pokúšal analyzovať výskyt a šírenie zubného kazu.

Viac ako 2,4 miliardy ľudí na svete trpelo v roku 2010 zubným kazom, ktorý si neliečilo!

Tvrdí to medzinárodný tím vedcov, ktorý sa výskumom snažil určiť svetovú mieru výskytu a šírenia choroby prejavujúcej sa rozpadom skloviny a zuboviny. Do analýzy pritom zahrnuli približne 4,7 milióna pacientov z rokov 1990 až 2010.

621 miliónov detí malo zubný kaz v mliečnych zuboch!

Vedci rovnako predpovedajú, že každoročne vzniká viac ako 190 miliónov nových prípadov. "Je alarmujúce vidieť ako sa zanedbávala prevencia a liečba zubného kazu," uviedol Wagner Marcenes z londýnskej Queen Mary University. Podľa jeho slov je hlavnou príčinou takého rozšírenia najmä strava obsahujúca vysoké množstvo cukru. Zubný kaz môže viesť k silnej bolesti, zápalom a v prípade neliečenia aj k zápalu priľahlej kosti.

"Zubný kaz je značnou ekonomickou záťažou. Ak sa nelieči, spôsobuje slabú produktivitu a dochádzku v práci a u detí zlý výkon a slabú návštevnosť v školách," uviedol ďalej Marcenes. Ide pritom o chorobu, ktorú lekári vedia liečiť. Ako sa však vyjadril Marcenes, problém sa týka aj dospelých a podnecovanie prevencie zubného kazu by sa malo rozšíriť aj na pracoviská!

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.