Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Slováci sú hrdí na to, že sú Slováci!

Až 88% Slovákov pociťuje národnú hrdosť ku krajine, v ktorej žijú!

Ozajstný Slovák by mal v prvom rade hovoriť po slovensky!

Národnú hrdosť cíti podľa prieskumu, ktorý realizoval Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), až 88,5 percenta Slovákov. Zúčastnilo sa na ňom spolu 1 156 respondentov.

Na otázku "Do akej miery ste hrdý na to, že ste Slovák/Slovenka?" odpovedalo "veľmi hrdí" 34 percent respondentov slovenskej národnosti. Ďalších 54,5 percenta odpovedalo odpoveďou "pomerne hrdí". "Nie veľmi hrdých" na to, že sú Slováci, bolo 9,5 percenta opýtaných respondentov. Dve percentá respondentov slovenskej národnosti odpovedalo odpoveďou "vôbec nie hrdí".

Na otázku "Do akej miery ste hrdý na to, že ste občanom Slovenska?" odpovedalo "veľmi hrdí" 28,4 percenta respondentov. Túto otázku adresovali sociológovia všetkým občanom Slovenska, vrátane národnostných menšín. 58 percent respondentov použilo odpoveď "pomerne hrdí". "Nie veľmi hrdých" na slovenské občianstvo je vyše 11 percent respondentov a "vôbec nie hrdých" je 2,4 percenta opýtaných.

Na otázku, "Na akú oblasť Slovenskej republiky sú najviac hrdí?", uviedlo 33 percent respondentov, že na slovenskú históriu. Sme však hrdí aj na výkony slovenských športovcov a na slovenské umenie a literatúru. Ak sa už za niečo hanbíme, potom za sociálny systém SR, za ekonomické výsledky našej krajiny, ale aj za nedostatočne spravodlivé a rovnoprávne zaobchádzanie so všetkými.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.