Snažíte sa žiť ekologicky? Chcete tak urobiť aj počas Vianoc, no neviete, ako? Dnes vám poradíme, ako môžu byť Vianoce šťastné, veselé a aj ekologické.
Darčeky
- Kvalita namiesto kvantity – poznáme to všetci, pod stromčekom je množstvo darčekov a z piatich, ktoré si rozbalíme, minimálne dva sa nám vôbec nepáčia. Skúsme sa teda zamyslieť a kúpiť radšej jeden, prípadne dva, hodnotnejšie darčeky, ktoré obdarovaného človeka skutočne potešia. Minimalizujeme tak odpad a zaručene potešíme viac.
- Darujte zážitok – zážitkové darčeky majú pre nás väčšiu hodnotu než tie hmotné, nakoľko samotný zážitok v nás vyvoláva množstvo emócií a spomínať naň bude obdarovaný určite dlhšie ako na nejaký kus oblečenia či sviečku.
- Darujte darčekovú poukážku – obdarovaný si tak môže kúpiť to, čo naozaj potrebuje a čo sa mu skutočne páči.
- Baliaci papier zrecyklujte – rozbalené darčeky si odložte a balenie z nich dajte v závislosti od materiálu na recykláciu.
- Vianočné pozdravy pošlite elektronicky – i napriek tomu, že mnohí si myslia, že elektronické pozdravy nemajú rovnaké čaro ako tie ručné, opak je pravdou. Elektronické pozdravy vedia byť ďaleko osobnejšie než tie poštové a zároveň vedia rozprúdiť konverzáciu s ľuďmi, ktorých ste možno už dlho nevideli. Buďte kreatívni a namiesto obyčajnej správy pošlite vtipné video alebo video seba, na ktorom želáte Veselé Vianoce.
Jedlo
- Minimalizujte odpad – navarte len toľko, koľko zaručene zjete. I napriek tomu, že zemiakový šalát a kapor sú super, nikto to nechce jesť 2 týždne vkuse.
- Spravte si nákupný zoznam – vopred si naplánujte, čo medzi sviatkami budete variť a kúpte len to, čo budete jesť. Tú rukolu, čo bežne kupujete, počas sviatkov zrejme nezjete.
- Nakúpte sezónne – nielen, že je to ekologickejšie, ale aj lacnejšie.
Dekorácie
- Použite LED svetlá.
- Vyrobte si vlastné ozdoby – kreativite sa medze nekladú a inšpirácie je na internete kopec. Počas prechádzky v prírode si natrhajte čečinu, ktorú môžete použiť napríklad aj ako dekoráciu na štedrovečerný stôl. Z ovocia, ktoré možno nestíhate zjesť, si spravte sušené ozdoby a z prebytočného papiera v domácnosti sa dá tiež niečo pekné vykúzliť.
- Kúpte si živý stromček – hoci to znie neuveriteľne, je to ekologickejšie, ako mať plastový stromček. Ak sa však rozhodnete si kúpiť plastový, mali by ste ho používať aspoň 10 rokov.