Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vedeli ste, prečo si pre šťastie klopeme na drevo?

Zaklopme si na drevo, pre istotu! My ľudia sme poverčiví. Čierna mačka bežiaca cez cestu, piatok 13., vysypaná soľ, udretý lakeť… Poznáte možno, k čomu sa povery viažu. Ale kde sa vzali a kde je ich pôvod? Jednu z nich i teraz vysvetlíme.

Prečo klopeme na drevo?

Kedysi, keď ešte neexistovalo kresťanstvo, ľudia uctievali prírodu a stromy a verili v ich čarovné vlastnosti. Dôvod, prečo klopeme na drevo je jeden: Aby sme si neodohnali šťastie. Ale pôvod môže byť rôzny.

Prvým možným pôvodom slovného spojenia klopať na drevo je to, že ide o modernejší ekvivalent hluku a kriku, ktorý praktizovali pohanskí Európania. Tí sa takto snažili vyhnať zlých duchov preč zo svojich domovov, alebo aby im zabránili počuť o šťastí človeka, a tým mu ho zničiť.

Ďalší dôvod tejto tradície siaha do pohanských čias, keď ľudia uctievali stromy a verili, že v nich žijú duchovia a bohovia. Klopanie na drevo malo vyhnať zlých duchov alebo poďakovať tým dobrým za priazeň. No a dnešné klopanie na drevo môže byť moderným ekvivalentom starých rituálov.

Tretia teória hovorí, že fráza pochádza z Anglicka, z viktoriánskej detskej hry „Tig Touch-Wood“. Je to verzia našej hry Nožničky strihajte, keď sa deti chytia stromov a vtedy ich nikto nemôže vyhodiť z hry. V každom prípade ide o ochranu pred závisťou a hnevom duchov alebo bohov. Je to samozrejme povera, ale prečo nie? Veď stromy sú predsa nádherné a drevo je jeden z najkrajších materiálov, ktorého sa naše ruky môžu dotknúť…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.