Ovocie a zelenina sú najlepšie chrumkavé, čerstvé, rovno zo záhradky. Ale pozor! Nie všetky. Existujú potraviny, ktoré je povinné uvariť, aby sme neublížili sebe a rodine. Aj niektoré ďalšie suroviny musíme tepelne upraviť a my vám s ich zoznamom prinášame aj pár tipov a dobrých receptov.
Baklažán
Rovnako ako zemiaky, aj baklažány produkujú solanín. V malých množstvách solanín nemá vážne následky. Ak však zjete veľa surového baklažánu, môžete pociťovať bolesti hlavy, gastrointestinálne problémy, nevoľnosť a dokonca aj vracanie. Baklažán si teda vždy tepelne upravte, existuje kopec výborných receptov na túto tvárnu zeleninu vyskúšajte napríklad vegánske baklažánové teriyaki, alebo gruzínske baklažánové rolky.
Zelené fazuľky
Zelená fazuľka obsahuje toxickú bielkovinovú zlúčeninu nazývanú fytohemaglutinín. Dôsledkom toho môžu byť príznaky ako nevoľnosť, bolesti hlavy, vracanie a hnačka. Preto je dôležité variť fazuľu vždy aspoň desať minút, aby sa zničil toxický proteín. Vodu, ktorú použijete, potom určite vylejte, pretože v nej môže byť veľké množstvo toxínu. Zelená fazuľka je výborná napríklad grilovaná s parmezánom, alebo chrumkavé v cestíčku.
Rebarbora
Rebarbora sa tiež neodporúča surová. Dôvod je kyselina šťaveľová, ktorá spôsobuje nepríjemný pocit na zuboch a môže viesť ku gastrointestinálnym problémom. Látka je obsiahnutá najmä v listoch a zelenších stonkových častiach rebarbory. Po varení obsahuje rebarbora len malé množstvo kyseliny šťaveľovej, vďaka čomu je v bežnom množstve neškodná. Takto ju pripravíte zaručene bez toxínov.
Čierne bazy
Baza čierna je liečivá, ozdobná a v každom smere úžitková rastlina. Rozmanité použitie nachádza v kuchyni a v bylinkárstve. Skutočne zdravé bobule obsahujú aj toxín sambunigrín, ktorý môže spôsobiť zvracanie, hnačku a zimnicu. Pri príprave čiernej bazy ale platí: Treba ju krátkodobo zahriať na viac ako 80 stupňov, aby sambunigrín a iné škodlivé látky zneškodnili. Okrem sirupu alebo džemu si môžete pripraviť napríklad bazový ocot.
Vajcia
Keďže surové vajcia môžu obsahovať salmonelu, považujú sa za vysoko rizikové potraviny. Otrava salmonelou je bežná najmä v lete, pretože choroboplodné zárodky majú radi teplo. Ďalšie produkty, ktoré obsahujú surové vajcia, ako napríklad majonéza, sú tiež potenciálne kontaminované. Existuje návod, ako vajíčka perfektne uvariť. Dočítate sa v ňom, prečo ich nedávať do studenej vody.
Surové cesto alebo múka
Každý, kto maškrtí cesto môže trpieť hnačkami a kŕčmi v žalúdku – aj keď ide o vegánsky recept. Pretože za to nemôžu vajcia, ale múka. Mohli by sa v nej nachádzať choroboplodné zárodky. Ide o výlučky hmyzu, ktorý žije na zrne a tie sa dostanú do múky a potom do cesta. Surové cesto by ste si preto mali vychutnávať len opatrne…