Kaleráb je skvelý len tak na chrumkanie, nakrájaný na tenké plátky. Máme radi aj kalerábové fašírky, tie viete pripraviť aj zo starších a drevnatých kalerábov, ak ich povaríte v slanej vode a rozmixujete s vločkami… Vyprážaný kaleráb sa pripravuje podobne, ako karfiol a gazdinky poznajú aj čalamádu z obrovského gigantu. Poďte s nami vyskúšať aj tieto tri kalerábové recepty, možno si ich obľúbite tak, že už navždy ostanú vo vašom jedálničku…
Kalerábové hranolky pečené v rúre
Toto je tip na ľahký snack, maškrtu k telke, diétnu večeru alebo prílohu na grilovačku. Stačí len kaleráb očistiť, pokrájať na hranolky, osoliť a nechať 20 minút odstáť. Utrite z neho vodu a pokvapkajte ho olivovým olejom, premiešajte a poukladajte na papier na pečenie. V rúre pečte 20-25 minút pri 200 C. Môžete si k nemu urobiť aj zemiakové hranolky v rúre, pridať jogurtový dip, alebo pokvapkať štipľavou chilli omáčkou…
Zemiakovo-kalerábové placky
Prečo nie? Keď môžu byť s cuketou, môžu byť aj s kalerábom. Pokojne nahraďte polovicu zemiakov kalerábom, postrúhajte úplne rovnako, okoreňte tak, ako to máte radi a vysmažte v oleji, alebo v bravčovej masti. Dobre funguje aj zmes 1:1. Mňam!
Šalát s jabĺčkom
Skúšali ste už urobiť si šalát, v ktorom sa kombinuje ovocie a zelenina? Do tohto je ako stvorené jabĺčko. Okrem neho tam ide mrkva a (čuduj sa svete) kaleráb! Nálev tvorí citrónová šťava, soľ a olej. V tomto šaláte lepšie vynikne zelenina a ovocie nakrájané na tenké hranolčeky, ale chutiť vám bude akokoľvek.
A na záver ešte jeden tip. Všetky časti kalerábu sú jedlé, takisto aj jeho listy. Nevyhadzujte ich! Môžete ich namočiť v cestíčku a vysmažiť, pridať do polievky, alebo do omelety. Hodia sa všade tam, kam by ste dali kapustu…