Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Marika Gombitová: Život po nehode nebol ľahký, ale viera a modlitby mi dodali silu ísť ďalej

Hostkou v relácii Víkend s legendou je kráľovná slovenskej populárnej hudby Marika Gombitová. Na hudobnej scéne je už desiatky rokov a hneď na úvod rozhovoru priznala, že spev ju sprevádza celý život, nakoľko spievať začala už v detstve.

Spočiatku začala chodiť na Ľudovú školu umenia na klavír a už ako 12-ročná vystúpila spoločne so svojimi bratmi v Stropkove. Na svojho otca spomína s láskou a označuje ho za svoj najväčší vzor. Zároveň hovorí, že hudobný talent zdedila práve po ňom.

Talent zdedila po otcovi, za čo mu je doteraz vďačná

„Mal skvelý hlas a bol talentovaným huslistom. Rada spomínam na to, ako sme spolu v kostole spievali a hrávali,“ priblížila. Neskôr ho vo vystupovaní v kostole aj ona sama zastúpila. „Ďakujem mu za tento dar a že som to po ňom zdedila a mohla to ďalej rozvíjať,“ hovorí s úsmevom na perách.

Aj napriek tomu, že vyrastala na cirkevnej hudbe, jej veľkou hudobnou inšpiráciu bola Janis Joplin, ktorá nepatrila k „povoleným“ umelcom. „Vzorom pre mňa bola, lebo mala silný hlas a skvelé frázovanie,“ priznala.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vyhrajte podpísanú LP platňu Mariky Gombitovej

Zahrajte si o dve exkluzívne a podpísané LP platne Mariky Gombitovej! Vyplňte formulár, odpovedzte správe na dve otázky a ste v hre o o podpísanú LP platňu. Výhercov oznámi moderátorská dvojica Táňa a Lukáš v pondelok ráno vo vysielaní.

Na tej babe niečo je

Reč bola aj o jej hviezdnej kariére, ktorá trvá už viac ako 40 rokov. Ešte predtým, než sa dostala do popredia ako členka skupiny Modus, pôsobila v kapele Matador. Tá sa skladala z Mariky a jej 3 bratov. Spievali poväčšine na oslavách a svadbách a ich repertoár sa skladal z prevzatých skladieb. Marika však chcela tvoriť aj vlastné skladby.

Svoju prvú autorskú pieseň zložila už ako 12-13 ročná a volá sa Prstienky z trávy. O tom, že sa z nej stala jedna z najvplyvnejších slovenských speváčok, nemôže nikto pochybovať. Ona však o popularite nikdy nesnívala a nebola to pre ňu ani motivácia. „Jediné, čo som chcela, bolo robiť hudbu a tešiť ľudí,“ zhrnula.

Avšak, než sa dostala do Modusu, pôsobila v skupine Profily. Práve počas toho, ako v nej spievala, si ju všimol Janko Lehotský, ktorý ju zavolal do Modusu. „Spievala som na plese a práve po tomto vystúpení za mnou prišiel Janko Lehotský s tým, že má kapelu. V tej dobe som bola v maturitnom ročníku, veľa som nad touto ponukou nepremýšľala,“ priblížila a dodala, že aj ďalší traja spolukapelníci odišli práve do Modusu, takže rozhodovanie nebolo náročné.

V rozhovore skromne priznala, že ani nevie, ako sa to vlastne stalo, že nahrala prvý album. Dopočula sa však, že po vystúpení na vysokoškolskom internáte o nej Kamil Peteraj povedal: „Na tej babe niečo je“. A tak jej napísal texty piesní a niektoré z nich potom Janko Lehotský zhudobnil.

Nehoda jej zmenila osobný i pracovný život

Koncom 70. rokov prerazili s Modusom, ktorý je do súčasnej doby veľmi známou kapelou. Vyznačoval sa silnými osobnosťami i speváckymi a textárskymi výkonmi, preto sme sa opýtali, či cítila, že by bol v kapele pretlak a či toto bol dôvod, prečo sa rozpadli.

„Pred mojim úrazom som cítila, že v Moduse bol pretlak. Cítila som, že sa niečo deje. Bol to posledný koncert, na ktorom sme sa rozlúčili a oznámili, že Modus sa rozpadá,“ zaspomínala. Taktiež priznala, že keď sa Meky a Laco Lučenič rozhodli vydať vlastnou cestou, nevedela, čo s ňou bude. „Ja som vlastne zostala sama. Nevedela som, čo budem robiť,“ dodala.

Aj napriek tomu, že jej umelecký i osobný život výrazne ovplyvnila nehoda, bola silná. Vrátila sa na pódiá, ďalej spievala a nahrávala. „Neviem, ako sa to stalo, že som nabrala odvahu a išla po pol roku po úraze vystúpiť na Bratislavskú lýru. Bolo to pre mňa dôležité a zároveň to bola nádej, že budem môcť aj naďalej spievať,“ povedala. Silu ísť ďalej našla vo viere a v modlitbách. Aj napriek neľahkej životnej situácii má úsmev na tvári, pokoru a hovorí o sebe ako o normálnej babe.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si celý inšpiratívny rozhovor, v ktorom sa dozviete viac o živote skvelej Mariky Gombitovej:

  • Čo jej dal do života Modus
  • O koľkej vstávala, keď jej robili ikonický účes pre muzikál Neberte nám princeznú
  • Koho v 80. rokoch najviac počúvala
  • Ako vyzerá jej bežný deň
  • Čo ju robí najviac šťastnou
  • Ako spomína na Vaša Patejdla
  • Čo sa stalo, že sa v 90. rokoch stiahla

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.