Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Ľadový čaj oslavuje 120 rokov. Toto ste o ňom nevedeli

Aj keď máte možno pocit, že ľadový čaj tu vždy predsa bol, stačilo nechať vychladnúť ten horúci, je to inak. Richard Blechynden bol britský obchodník s čajom. ktorému sa pripisuje rozšírenie ľadového čaju. Propagoval ľadový čaj na svetovej výstave v roku 1904 v St. Louis v Missouri. Po nej nápoj získal obrovské uznanie a prišiel jeho boom.

Počas tohto veľtrhu bolo jednoducho príliš teplo a trhovníci o horúci čaj nemali záujem, tak sa rozhodol podávať práve ľadové osvieženie. Nápoj sa predával tak dobre, že si po akcii získal celonárodnú popularitu.

Teraz si môžete ľadový čaj kúpiť aj vyrobiť, existujú stovky receptov na jeho prípravu, tak sme si pre vás pripravili zopár trošku nevšedných, ale jednoduchých. Základom je samozrejme vždy čaj, ten môže byť čierny, zelený, ale aj biely. Môžete použiť bylinky, ako sú ibištek, zázvor alebo harmanček.

Zázvorovo-ananásový lahodný čaj

Potrebujete iba 4 ingrediencie. Zázvor, vodu, ľad a ananásový džús. Zo zázvoru uvaríte čaj, necháte ho vychladnúť, pridáte ananásový čaj. Teraz dosypte ľad, hotovo. Osviežujúci a voňavý nápoj je hotový. Či použijete zázvor čerstvý, alebo si ho uvaríte z vrecúška je na vás. Zázvorový čaj môžete lúhovať dlhšie ako 5 minút, ak chcete silnejšiu zázvorovú chuť. Keďže zázvorový čaj je bylinný čaj, nezhorkne, ak ho dlhšie lúhujete. Môžete ozdobiť bylinkami.

Pomarančovo-škoricový voňavý čaj

Opäť si urobíme samozrejme čaj ľadový, budete potrebovať kvalitný čierny čaj, pomarančový džús, škoricu v celku, med a ľad. Uvaríte čierny čaj a necháte ho vychladnúť. Rovnako povaríte aj škoricové tyčinky, aby ste dostali voňavú vodu. Všetko nechajte vychladnúť. Zmiešajte čaj, škoricový výluh, pomarančový džús a ľad, môžete dosladiť medom. Mňam!

Zelený čaj s jahodami

Už to nemôže byť jednoduchšie. Uvaríte zelený čaj. vychladíte, môžete ochutiť medom a citrónom (odporúčame) a pridáte mrazené jahody. Tie pustia skvelú arómu a farbu, máte ďalší originálny nápoj, navyše veľmi osviežujúci vďaka zelenému čaju.

Všetky kombinácie chutia skvelo

Zelený čaj s medom a ľadom, čierny čaj s broskyňami, biely malinový čaj s medovkou, mätový čaj s ananásom, môžete použiť levanduľu, mango, mätu alebo medovku zo záhrady, akékoľvek ovocie a kombinácia bude mať skvelú chuť. Čím kvalitnejší čaj použijete, tým budú chute intenzívnejšie. Jediné, na čo potrebujete myslieť určite je, že čaj treba pripravovať dopredu, aby stihol vychladnúť a nesmú vám chýbať zásoby ľadu. Nezabudnite ho pekne ozdobiť, tento luxusný nápoj si to zaslúži.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.