Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vychádzajú prvé dve reedície legendárnej skupiny BANKET na vinyle a CD

Skupina BANKET, ktorej hlavnou osobnosťou bol Richard Müller, bola aktívna v rokoch od 1984 do 1991 a patrila medzi priekopníkov syntetizátorej elektronickej populárnej hudby na Slovensku.

Bioelektrovízia je ich debutový štúdiový album, ktorý vyšiel v roku 1986 vo vydavateľstve Opus a svojím avantgardným elektronickým popom výrazne oživil slovenskú modernú populárnu hudbu v jej najlepšom období o ďalší rozmer.

Album je koncentráciou mnohých talentovaných autorov a hudobníkov  ako Mikletič, Štrasser, Karvaš, Juřík, Hájek, Patejdl, Šeban, ktorým dominuje vtedy začínajúci, dnes legendárny autor i interpret Richard Müller. Hlavnými hitmi sú Tlaková níž, Salieri, Slon v porceláne a predovšetkým nesmrteľné Patejdlovo a Mikletičovo Po schodoch.

Po dvoch rokoch od vydania ich debutu prišli s albumom Druhá doba?!

„V Opuse nám povedali pred vyjdením albumu, že by bolo dobré, keby sa na debute objavil aj renomovaný autor. Ja som si vybral Vaša Patejdla. Ponúkli nám texty Po schodoch a Cintorín nenarodených piesní. Vašo si vybral samozrejme Cintorín nenarodených piesní s lepším textom, ale v Opuse skonštatovali, že to nie je správna voľba, lebo to pripomína cintorín a kríže, ktoré by nemali byť na albume začínajúcej kapely. Urobil teda Po schodoch, hit, ktorý urobil moju kariéru,“ spomína Richard Müller na výber piesne na debutový album skupiny Banket.

V roku 1988 nadviazal Richard so svojou skupinou Banket na úspešný debut albumom Druhá doba?! Zastabilizoval zloženie skupiny v zostave Müller–Šeban–Juřík–Frátrik, pričom Andrej Šeban sa stal v tvorbe a aranžovaní hudobnej zložky jeho hlavným umeleckým partnerom. „Album Druhá doba?! považujem za mimoriadne dobrý hlavne vďaka Andrejovi Šebanovi,“ pripomína spevák.

K textárom Müllerovi a Mikletičovi pribudol ďalší významný spolupracovník Peter Uličný. Výsledkom je gitarovejší a poprockovejší album s moderným zvukom a so šansónovými presahmi, čo bolo neskôr pre Richarda typické. K najväčším hitom patria Zlaté časy, Slovenské tango, ako aj paródia Plesový marš na hudbu Johanna Straussa st.

Richard Müller bol aj hosťom v relácii Víkend s legendou. Ak ste to ešte nevideli a nepočuli, nezmeškajte tento zaujímavý rozhovor!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Tlačová správa

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.