Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Richard Müller: Ľudia ma nikdy neakceptovali ako autora, a to aj napriek tomu, že som napísal 150 textov

Hosťom v relácii Víkend s legendou je tentokrát nesmierne talentovaný a legendárny hudobník Richard Müller, ktorý vás zoberie na fascinujúcu cestu jeho viac ako 40-ročnou hudobnou kariérou.

V tejto epizóde sa dozviete o jeho začiatkoch so skupinou Banket, radostiach i strastiach sólovej dráhy či jeho spoluprácach s významnými osobnosťami hudobnej scény. Richard Müller otvorene prehovorí aj o svojich kontroverzných obdobiach, ktoré ovplyvňovali jeho kariéru a osobný život. Tieto skúsenosti taktiež formovali jeho hudobný štýl a tvorbu.

Zároveň v rozhovore zdôraznil, že nie všetky jeho piesne sú osobné výpovede. Richard sa nikdy nezastavil a svoju tvorbu stále prispôsobuje moderným hudobným trendom, čo dokazuje aj jeho nový album Duety. Napriek úspechom má stále rešpekt pred fanúšikmi a pocit zodpovednosti pri každom vystúpení.

V záverečnej časti sa priznal, že občas uvažoval o konci kariéry, ale hudba je jeho život a stále ho inšpiruje. Richard Müller je žijúca legenda, ktorá bude ešte dlho rezonovať v našich srdciach.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vyhrajte 2 LP platne od skupiny Banket a Richarda Müllera

Ak chcete vyhrať dve LP platne od skupiny Banket a Richarda Müllera. Odpovedzte správne na 3 otázky, vyplňte formulár a možno vyhráte práve vy! Viac informácii o súťaži i samotný formulár nájdete tu.

V štúdiu sme privítali legendárneho Richarda Müllera, ktorý v úvode rozhovoru priznal, že mu spočiatku nenapadlo, že by túto robotu robil 10 rokov, nie to ešte 40. „Sníval som o tom, no nepredpokladal som, že to tak bude,“ nechal sa počuť spevák.

Jeho hudobné začiatky, keď bol ešte dieťa, boli pestré. Ešte počas základnej školy začal chodil na klarinet, čo bolo pre neho utrpením. O tomto hudobnom nástroji rozhodla totižto jeho rodina. Tvrdili, že na gitaru a klavír chodí každý.

Keď prišiel s nápadom vytvoriť Banket, Martin Karvaš si myslel, že sa zbláznil

V rozhovore priznal, že k spevu sa dostal tak nejak nečakane. Vytvoriť skupinu Banket bol jeho nápad. Spočiatku nemal vôbec ideu, no vedel, že by chcel, aby v kapele hral Martin Karvaš na klávesi, ktorý v tom čase hral s Mekym Žbirkom. „V tej dobe to bolo veľmi sebavedomé rozhodnutie z mojej strany. Keď som prišiel za Martinom s tým, aby sme založili kapelu, ktorá bude mať tri klávesové nástroje, bubeníka a speváka, nebol si celkom istý, či som sa zbláznil ja, alebo on,“ priblížil Richard.

Zároveň priznal, že sa ho pýtal na rôzne technické veci, ako napríklad, kto bude spievať. Na to odpoveď vtedy ešte nemal. Martin ho však presvedčil, aby sa stretli s bubeníkom Dušanom Hájkom, ktorý v tej dobe hral s „každým“ v Československu. Keď prišli za ním s otázkou, či s nimi pôjde do kapely, opýtal sa, kto bude spievať. „Martin mu odpovedal, že no predsa Richard. Dušan sa na mňa pozrel a povedal, že no dobre,“ objasnil vznik kapely Banket.

Keď však rozbiehal kapelu, nesníval o popularite. Príjemne ho prekvapilo a tešil sa z toho, že na nich od začiatku chodili ľudia. Banket bola kapela, ktorá mala nezameniteľnú stopu na našej hudobnej scéne. Išlo o prvý projekt „novej vlny“ tej doby. Niet sa preto čo čudovať, že inšpiráciou boli Depešáci. Ako však uvádza samotný Richard, nekopírovali ich, len slúžili ako inšpirácia.

Depšákov mal rád. Bol aj na ich legendárnom koncerte

To, že sa mu ich hudba páčila, neskrýva. „Mal som to strašne rád. Bol som aj na ich legendárnom koncerte v Budapešti. Vtedy sme ešte ani nemali poriadne založený Banket, no povedal som si, že toto je naozaj niečo, čo ma zaujíma a takéto niečo podobné chcem robiť. A aj sa to teda tak stalo,“ povedal.

Áno, inšpirácia. Mal som to strašne rád. Bol som aj na legendárnom jednom z prvých koncertov v Budapešti, kde vtedy sme ešte ani nemali poriadne založený bankét a vtedy som si hovoril, bože, toto je naozaj niečo, čo ma zaujíma a také niečo podobné chcem robiť. A aj sa to tak teda stalo.

Vypočujte si celý rozhovor, v ktorom sa dozviete:

  • Prečo sa ich niektoré hitovky nenachádzajú na prvom albume Bioelektrovízia
  • Prečo privítal, že Martin odišiel z kapely
  • Či by sme sa mohli dočkať toho, že by kapela Banket ešte niekedy ožila
  • Ako sa dostal na sólovú dráhu
  • Pre koho rád napísal text
  • Ako si spomína na svoje „temné obdobie“
  • Prečo ho ľudia neakceptovali ako autora, a to aj napriek tomu, že napísal 150 textov
  • Či máva tvorivú krízu
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.