Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Hanka Kostovčíková: S postihnutým dieťatkom je všetko vydreté

V najnovšej epizóde podcastu Triezva mama vám priblížime hostku Hanku Kostovčíkovú, ktorej syn má mikrodelečný syndróm 1p36.33 a duplicitu na 9q chromozóme. „Nie sú to len čísla. Je to môj syn, ktorý má ojedinelú genetickú diagnózu,“ povedala Hanka. Triezva mama Táňa si svoju hostku pozvala s jasným zámerom – aby verejnosti priblížila život s postihnutým dieťaťom.

„Ešte v pôrodnici som si uvedomila, že toto sama nedám, ani s partnerom a ani s mojou mamou, ale budem potrebovať odbornú pomoc,“ vyjadrila sa hneď na úvod Hanka. Tvrdí, že je veľmi dôležité priznať si, že to bez odbornej pomoci nepôjde.

Všetkým rodičom s postihnutým dieťatkom odporúča, obrátiť sa na Centrum včasnej intervencie, ktoré pomáha v domácnosti a dáva návod na ďalšie kroky.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Výchova postihnutých detičiek nie je jednoduchá, a preto sa mnohokrát stáva, že to jeden z partnerov nezvládne. To bol aj Hankin prípad. Po troch rokoch čakania, že jej partner synovu diagnózu spracuje, to vzdala a podala žiadosť o rozvod.

I napriek všetkému sa rozhodla dať svojmu synovi čo možno najviac plnohodnotný život a snaží sa s ním robiť veci, ktoré robia aj zdravé detičky. Tento plnohodnotný život chcela dať aj sama sebe a po predĺženej materskej dovolenke sa po šiestich rokoch vrátila do práce.

V podcaste sa tiež dozviete:

  • Pomáha nejako štát rodičom s postihnutými deťmi?
  • Ako sa správne prihovoriť takémuto dieťatku?
  • Ako reaguje, keď vidí matky zdravých detí, ako sa sťažujú?
  • Hovorí si niekedy, že by chcela zdravé dieťa?
  • Prečo je v súčasnosti priam nemožné, dať zdravotne postihnuté dieťatko do normálnej škôlky?
  • Čo by rada očakávala od správania ľudí, keď vidia choré dieťa?
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Všetky epizódy podcastu Triezva mama nájdete na podmaz.sk alebo vo svojej podcastovej aplikácii. Videopodcast nájdete na YouTube kanáli rádia Melody.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.