Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zasaďte tento rok veľa bazalky. Prečítajte si, na čo ju budete potrebovať

Bazalka je poklad. Nádherne vonia, najmä ráno. Existuje viac ako 50 druhov tejto rastlinky, najlepšie ale poznáme bazalku pravú, ktorú dostať kúpiť najčastejšie. Bežne sa pestuje v kvetináči, na balkónoch alebo v záhradkách. Okrem využitia v kuchyni sa bazalka využíva i v prírodnej medicíne.

V starovekom Grécku ju užívali ako vzácne korenie a slúžila aj ako liek pri uštipnutí hadom alebo škorpiónom. V gréckej cirkvi je súčasťou svätenej vody, ktorú kladú k oltárom, pretože vraj ako prvá vyrástla pri Ježišovom hrobe. V Mexiku nosievajú ľudia vňať bazalky vo vrecúšku na krku, aby boli bohatí a aby ich neopúšťalo šťastie… Bazalka naozaj funguje ako zázračná bylinka.

  • podporuje trávenie
  • posilňuje celkovú imunitu
  • zmierňuje nadúvanie a plynatosť
  • pomáha bojovať proti infekciám
  • vyvoláva chuť do jedla
  • posilňuje nervový a kardiovaskulárny systém
  • môže znižovať hladinu cukru v krvi a ovplyvniť kontrolu cukrovky

Hummus s bazalkou

Aký dobrý nápad dať do nudného hummusu bazalku. Stačí ho pripraviť podľa klasického receptu a do mixéra pridať dve hrste bazalky a citrónovú šťavu. Máte výborné predjedlo alebo ľahkú večeru.

Bazalkový ľadový čaj

Potrebujete samozrejme čerstvú bazalku, najlepšie priamo zo záhrady alebo z balkóna. Tú dajte do čajníka, zalejte vriacou vodou a nechajte 20 minút lúhovať. Keď mierne vychladne, pridajte med a čerstvú citrónovú šťavu. Nechajte úplne vychladnúť a dajte do chladničky. Popíjajte s ľadom, ozdobené bazalkou a citrónom. Celá kombinácia je lahodná a voňavá.

Bazalkové maslo

Toto je lakocinka! Čerstvé bazalkové maslo sa pripravuje veľmi jednoducho. Potrebujete len bazalku a maslo. Bylinku posekáte a pomiešate s tukom. Najlepšie je dať čerstvé bazalkové maslo na niekoľko hodín do chladničky, aby bylinková chuť maslo zvýraznila. Chladené bylinkové maslo vydrží dva mesiace. Mrazené bylinkové maslo vydrží šesť mesiacov. Stále chutí sviežo a je voňavé.

Bazalkové pesto originál

Listy umyjeme a osušíme. Parmezán nastrúhame. Píniové oriešky osmažíme na panvici na lyžici olivového oleja, aby sa zvýraznila ich chuť. Do mixéra dáme rozotretý cesnak, vychladnuté opečené píniové oriešky, listy bazalky, nastrúhaný syr a jemne osolíme. Zapneme mixér a prilievame olej. Mixujeme tak, aby v ňom ostali kúsky orieškov. Hotové pesto dáme do pohárov a zalejeme asi centimetrom olivového oleja, ktorý pesto zakonzervuje. Pridávame do cestovín, ale pozor! Pesto sa nevarí, aby nestratilo chuť a konzistenciu.

Zálievka na šalát

Potrebujete len samé dobré veci a mixér, do ktorého ich pridáte. Bazalka, citrónová šťava, med, olivový olej, soľ a možno trošku sušeného cesnaku a korenia. Stačí rozmixovať a naliať na dobrý šalát.

Bazalková soľ

Toto je šikovný spôsob, ako uchovať bazalku z vašej záhrady, keď ste už pripravili dosť pesta na zmrazenie. Použite túto soľ s bylinkovou príchuťou na ochutenie jedál, ktoré sa prirodzene dobre kombinujú s bazalkou. Je to aj vynikajúci domáci darček pre gurmánov. Postup je jednoduchý. Bazalku a soľ rozmixujte v mixéri. Vysušte ju v rúre alebo na vzduchu, dajte do vzduchotesnej nádoby. Je výborná na čerstvé paradajky, pizzu, cestoviny…

Z bazalky môžete pripraviť aj koláčiky, pridať ju do smoothie, na pizzu, do polievky… Oplatí sa tento rok zasadiť jej viac, aby ste mohli vyskúšať čo najviac voňavých receptov. A ak si ju ešte prihodíte do kúpeľa, budete mať navyše domáci wellness!

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.