Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čudné metódy! Tieto triky používajú rodičia zo sveta na svoje deti. Doma ich všetky neskúšajte

Iný kraj, iný mrav. To, čo je u nás normálne, by dokázalo možno prekvapiť rodičov v iných krajinách. My zasa žasneme nad rôznymi metódami, ktoré používajú pri výchove svojich detí. Rodičia na celom svete majú niečo spoločné: Chcú pre svoje deti to najlepšie. Názory na to, čo je najlepšie, sa ale líšia. Tieto výchovné metódy a triky vás možno prekvapia…

Švédsko: Skromnosť a sladkosti iba cez víkend

Typická švédska výchova kladie dôraz na skromnosť. Je dôležité, aby sa žiadne dieťa necítilo ako „niečo lepšie“. Tento princíp sociálnej rovnosti je dôležitejší ako akademický alebo ekonomický úspech. Vo Švédsku sa to prejavuje aj v tom, že všetci sa oslovujú krstným menom. To platí od upratovačiek až po riaditeľa. Takzvané Lördagsgodis, teda sobotné sladkosti, sú vo Švédsku tradíciou. Švédske deti sú vychovávané k tomu, aby jedli sladkosti iba počas víkendov. Nie je to ale kvôli obezite, ale kvôli zubnému kazu.

Vietnam: Píšťalky proti plienkam

V Európe väčšina detí nosí plienky do troch rokov. Vo Vietname v priemere 9 mesiacov. Ako to? Medzi vietnamskými rodičmi je bežný jeden zvláštny zvyk. Bábätko od narodenia pozorne sledujú a keď vidia, že sa chystá cikať do plienky, vtedy zapískajú. Po niekoľkých mesiacoch sú deti naučené na to, aby sa vedeli vycikať na povel píšťalkou.

Francúzsko: Nekričia a dávajú príklad

Francúzske deti majú vynikajúcu povesť. Vedia sa správať bezchybne a sú dobrými jedákmi, bez mihnutia oka zhltnú akúkoľvek zeleninu. Ako to? Francúzski rodičia na deti nekričia a nevychovávajú ich, radšej sa snažia a sústredia na to, aby im šli príkladom. A na druhej strane od začiatku dávajú deťom jasné hranice.

Fínsko: Kartónová krabica ako detská postieľka

Fínski rodičia dostanú od štátu babybox pre každé dieťa. To je kartónová krabica so všetkým, čo potrebujete na starostlivosť o bábätko. Posteľná bielizeň, dupačky, výrobky pre hygienu, plienky a mnoho ďalšieho. Tradícia má už 80 rokov. Bežnou praxou sa tiež stalo, že rodičia už nekupujú detskú postieľku, ale namiesto toho používajú pevnú krabicu.

Arménsko: Predpovedajú bábätku budúcnosť

Rodičia v Arménsku majú vtipný zvyk, predpovedať profesionálnu budúcnosť svojich detí. Keď má drobec svoj prvý zúbok, rodičia pozbierajú rôzne predmety a umiestnia ich okolo dieťaťa. Predmet, po ktorom dieťa siahne ako prvý, naznačuje, aké povolanie sa bude neskôr učiť. Každý objekt má priradený význam. Ak dieťa siahne po knihe, bude z neho vedec. Keď vezme do ruky štetec, stane sa z neho umelec. Kladivo predstavuje profesionálnu budúcnosť v remesle. Hrebeň je pochopiteľne pre budúcich kaderníkov.

Dánsko: Spánok v mraze

Čerstvý vzduch je naj! Sú o tom presvedčení aj dánski rodičia. Často nechávajú svoje bábätká v kočíku na mrazivom vzduchu. Nikto sa nikam neponáhľa. Malým sa darí na čerstvom vzduchu výborne. Väčšinu času prespia pokojne. Tento zvyk by sme vrele odporučili, veď kočíkovanie vonku má dlhú tradíciu aj na Slovensku.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.