Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Pýtali sme sa vás na najkrajšiu jarnú vôňu. Jednoznačne vyhráva táto

Na našom Facebooku o vás často a radi zisťujeme viac. Cez víkend sme hľadali najkrajšiu jarnú vôňu podľa vás. Aj keď sa medzi vašimi odpoveďami objavila pokosená tráva, konvalinky, fialky, lipa, rozkvitnuté čerešne aj samotný vzduch, vaša najčastejšia odpoveď bola vôňa orgovánu.

  • Orgován pochádza z Balkánu a postupne sa tento krásny krík rozšíril do celej Európy.
  • Dorastá až do výšky 7-8 metrov.
  • Vo Veľkej Británii záhradníci vyšľachtili rôzne farebné variácie od bielej až po tmavofialovú. Existujú aj odrody v bledomodrej, s lemovanými listami či žltobiele.
  • Pestovatelia si túto drevinu cenia aj preto, lebo takmer netrpí chorobami a nenapádajú ju škodce.
  • Patrí do čeľade olivovité, rovnako ako olivovníky, jaseň alebo zob vtáčí.

Je orgován jedovatý?

Plod, kôra, listy a korene orgovánu obsahujú látku syringín, ktorá pri styku s ľudskou pokožkou môže spôsobovať podráždenie a vyvolať alergickú reakciu. Syringín dráždi tiež sliznicu a nájdeme ho tiež v mnohých ďalších rastlinách, ktoré môžu byť pre človeka jedovaté. Kedysi bol napriek tomu používaný v ľudovom liečiteľstve. Výnimkov sú práve drobné fialové kvietky. Z tých sa môže robiť sirup či čaj, ak pozorne odstránime všetky zelené časti. Neodporúčame to však robiť s rôznymi druhmi a hybridmi orgovánu, ale iba s obyčajným orgovánom Syringa vulgaris.  Kvietky sa môžu použiť ako netradičná jedlá ozdoba do šalátov.

Orgovánový obklad

Čerstvé kvety navlhčíte jablčným octom a zabalené v plátne ich budete prikladať, až kým bolesť neprejde. Po pol hodine je dobré obklad vymeniť. Obklady sú užitočné najmä pri bolestiach hlavy a migréne. Okrem toho vôňa orgovánových kvetov pozitívne pôsobí na psychiku a upokojuje myseľ…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.