Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tieto potraviny by ste určite nemali jesť po dátume spotreby

Vyhadzujeme toho naozaj dosť. Všetci vieme, že existujú určité potraviny, ktoré môžete bez problémov zjesť po aj dátume minimálnej trvanlivosti. Sú také, ktoré by ste po tomto dátume radšej nikdy nemali dať do úst. Riskujete totiž, že ochoriete.

Mleté mäso

Samozrejme, všetci vieme, že je dôležité mäso vždy poriadne uvariť, aby sme neochoreli. Mleté mäso po dátume spotreby môže byť kontaminované zlatým stafylokokom alebo salmonelou.

Ryby

Nikdy neriskujte s rybami. Keď prekročia dátum spotreby, budete ich musieť vyhodiť. Hrozí vám z nich listerióza. Tá spôsobuje bolesti brucha, hnačku, nevoľnosť a zvracanie. To je obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy.

Kura

Kuracie mäso musí byť dobre uvarené a správne skladované, aby sa predišlo akýmkoľvek zdravotným problémom. Kurča po dátume spotreby môže byť kontaminované E. coli, baktériami, ktoré spôsobujú mnohé ochorenia, ako je gastroenteritída, meningitída a infekcie močových ciest.

Balené zeleninové šaláty

Tie sú fajn, kým nie sú po záruke. Stačí totiž pár baktérií, ktoré sa do vrecúška dostali ešte s vodou, ktorou rastliny polievali a tie sa vedia rýchlo v igelite rozmnožiť.

Maliny

Maliny veľmi rýchlo podliehajú skaze. Zjedzte ich hneď, ako si ich kúpite. V opačnom prípade sa premenia sa na akési nechutné pyré, ktoré je vhodným prostredím pre množenie cyclospora cayetanensis , baktérie, ktorá spôsobuje cyklosporiázu, ochorenie, ktoré má niekoľko symptómov podobných príznakom otravy jedlom.

Špenát

Listy špenátu sa zvyknú rýchlo kaziť, najmä ak sú mokré. Potom zvädnú a chutia tak zle, že je prakticky nemožné ich zjesť po dátume spotreby. Aby ste predĺžili ich životnosť, pred použitím ich riadne vysušte a neskôr ešte opláchnite.

Mäkké syry

Pri väčšine tvrdých syrov môžete pleseň odrezať a zvyšok zjesť. Avšak s mäkkými syrmi, ako je feta alebo brie, to nie je dobrý nápad. Tento druh syra je náchylnejší na listeriu monocytogenes, baktériu, ktorá spôsobujú listeriózu.

Vajcia

Vajce nám väčšinou po rozbití vôňou povie, že je pokazené. Existuje však jednoduchý trik, ako zistiť, či je vajce ešte čerstvé. Vhoďte ho do misky s vodou a sledujte, čo sa stane. Ak pláva, znamená to, že ho musíte vyhodiť, ak sa potopí, mali by ste ho bez problémov skonzumovať.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.