Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

5 rastlín, ktoré odoženú mole

Nikto ich nevidí rád. Mole šatové aj potravinové síce nie sú životu nebezpečné, ale potraviny s ich potomstvom treba vyhodiť. Isteže, existuje plno prípravkov z drogérie. Ak ale budete mať v skrini  jednu z týchto rastliniek, nemusíte nič viac kupovať a pomôže vám ekologicky sa zbaviť každej lietajúcej potvory. Tieto rastlinky dobre fungujú na mole šatové.

Levanduľa

Levanduľa je klasika. Naplňte vrecúška sušenou levanduľou, alebo namočte vatový tampón do levanduľového esenciálneho oleja a vložte ho do skrine, zásuviek a krabíc a vrecúšok s oblečením, ktoré ste si odložili na ďalšiu sezónu. Vôňa levandule je pre nás síce atraktívna, no pre mole a mnoho iného hmyzu je veľmi odpudivá.

Mäta pieporná

Ďalším účinným odpudzovačom molí sú listy mäty. Vložte hrsť sušených lístkov mäty do vrecka, alebo si pár lístkov jednoducho vložte do skrine medzi oblečenie. Postačí aj mätový čaj. Mätový olej je tiež účinný aj proti moliam. Kvapnite pár kvapiek na servítku a tú potom vložte do rohu skrine. Keď cítite, že vôňa zoslabla, opäť pridajte pár kvapiek mätového oleja.

Škorica

Tento voňavý a účinný prírodný odpudzovač molí môžete aplikovať tak, že škoricové tyčinky vložíte do dierkovaných vrecúšok a napcháte ich medzi oblečenie. Samozrejme, môžete použiť aj esenciálny olej nakvapkaný na kúsku vaty, ktorý môžete umiestniť do rohu skrine alebo nalepiť na niekoľko vešiakov. Škorica má intenzívnu vôňu, ktorá odháňa mole, takže s ňou bude vaše oblečenie chránené niekoľko mesiacov, kým vôňa nezoslabne. Potom je čas dať nové tyčinky alebo vaty s olejom.

Bobkový list

Vavrín je ďalšou rastlinou, ktorú nenávidia a jej silná aromatická vôňa dokáže mole udržať na uzde na veľmi dlhú dobu. Listy môžete usušiť, nasekať a vložiť do vrecúšok s otvormi a zavesiť na vešiaky alebo položiť na police v skriniach. Stačí vám použiť rovnaký bobkový list, aký dávate do jedla. Listy vymieňajte približne každé tri mesiace, aby ste zabezpečili ich účinok, pretože vôňa časom vyprchá.

Céder

Cédrové drevo je už dlho známe ako účinný odpudzovač molí. Kúpte si cédrové hoblinky, alebo cédrové kocky a umiestnite ich do skríň, zásuviek a iných miest, kde ste si všimli mole. Keďže céder časom stráca vôňu a práve tá odpudzuje mole, môžete si cédrový olej kúpiť a po čase ním natrieť kocky, ktoré stratili vôňu, alebo posypať cédrovými hoblinkami.

Čo ak vám už aj do kuchyne vtrhli mole?

Kuchynské mole lákajú potraviny ako obilniny, múka, ryža, krupica a podobné. Keď ich vidíte lietať, liezť po poličkách či zásuvkách v kuchyni, tak to je ten moment, kedy začať hľadať miesto, kde nechali vajíčka. Hľadajte vo všetkých potravinách v kartónových škatuliach alebo papierových vreckách. Keď objavíte jedlo, v ktorom uchovávali vajíčka, vyhoďte ho a dvakrát skontrolujte ostatné potraviny v okolí.

Vyhoďte všetky kontaminované potraviny a potom začnite s dôkladným čistením, najskôr vysávačom všetky časti zásuviek a políc, kde sa mole objavili, a potom tie isté povrchy dobre umyte zmesou vody a octu v rovnakých pomeroch. Do zmesi môžete pridať sušenú mätu alebo mätový esenciálny olej, ktorého vôňa ich odradí, ak sa pokúsia vrátiť.

Pripravenou zmesou vydrhnite povrch zásuviek alebo políc, kde ste našli kontaminované jedlo, a potom ich nechajte vyvetrať, kým do nich opäť vložíte ostatné potraviny. Aby ste sa v budúcnosti vyhli výskytu kuchynských molí, pravidelne čistite kuchynské skrinky spomínanou zmesou. Môžete tiež naniesť niekoľko kvapiek levanduľového, cédrového, citronelového alebo mätového esenciálneho oleja na vatový tampón a potom ho umiestniť do rohu kuchynskej skrinky alebo zásuvky, pretože tieto vône neznesú ani kuchynské mole.

Samozrejme suché potraviny, ktoré moliam chutia, ako sú obilniny, múka, krupica a podobne, by ste nemali uchovávať v papierových alebo kartónových obaloch, v ktorých ste ich kúpili, ale premiestniť ich do sklenených nádob alebo plastových nádob s hermetickým uzáverom. Budete tak mať najväčšiu istotu, že sa ich nezmocnia mole, mravce ani šváby.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.