Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tomáš Balog chce upratať vesmír. Prečo by odpad, ktorý sa nachádza nad našimi hlavami, mohol byť život ohrozujúci?

Do štúdia rádia Melody zavítal Slovák Tomáš Balog, ktorý má jasný cieľ – upratať vesmír. Nie je to bežné povolanie a už vôbec nie je pre človeka bežné, aby sa nad vesmírnym odpadol zamyslel. Samozrejme, česť výnimkám. A práve medzi tieto výnimky patrí aj Tomáš, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Space scAveneger. Ako mu vôbec niečo takéto napadlo?

Nápad neprišiel priamo od neho, ale od spoluzakladateľa. „Zamysleli sme sa nad tým, že tam hore vzniká veľký problém a bolo by zaujímavé, zamyslieť sa nad tým, čo s tým,“ priblížil prvotnú ideu. „Zistili sme, že s vesmírnym odpadom vzniká aj globálny problém, a to aj napriek tomu, že pre ľudí zo Zeme viditeľný nie je,“ dodal. Možno sa práve v tejto chvíli zamýšľate, aké veci nám lietajú nad hlavami. Mnohým ako prvé napadnú satelity, no je toho omnoho viac. „Okrem funkčných a nefunkčných satelitov sa tam nachádzajú rôzne predmety. Pred nedávnom však vyšla informácia, že kozmonauti stratili tašku z náradím, takže aj takéto veci lietajú vo vesmíre,“ objasňuje s úsmevom.

Je však veľmi dôležité, aby sa vesmír očistil, pretože toho odpadu je tam skutočne veľa a dokonca, to môže ohroziť aj ľudské životy. „Zatiaľ nás to neohrozuje, no vyšla štúdia, ktorá odhaľuje, že tie predmety, ktoré sa tam nachádzajú, postupne padajú. Niektoré rýchlejšie, iné, naopak, pomalšie. Závisí od toho, ako vysoko sa nachádzajú,“ priblížil Tomáš Balog pre Viki a Karola z popoludňajšej šou.

Zároveň však zdvihol varovný prst, pretože existujú odhady, ktoré odhaľujú, že v budúcnosti by to mohlo byť nebezpečné aj pre ľudí žijúcich na Zemi, pretože riziko padania predmetov priamo z neba sa zvyšuje. „Odhaduje sa, že za 1 až 2 roky by v budúcnosti mohli úlomky z odpadu trafiť minimálne dvoch ľudí,“ varuje a zároveň približuje, že odpad ohrozuje funkčné satelity a môže to skončiť kolíziou, ako sa to stalo aj v roku 2009. Vypočujte si viac zaujímavých informácií, nad ktorými ste sa možno nikdy nezamysleli.

Aké predmety lietajú vo vesmíre a prečo je dôležité upratať vesmír? Vypočujte si rozhovor s Tomášom Balogom

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.