Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Počas natáčania Chalupárov museli byť psy v dedine ticho

Seriál určite dobre poznáte! My sme pre vás pripravili pár zaujímavostí, ktoré prinieslo nakrúcanie. Evžen Huml, kontrolór na dôchodku, žije v tesnom byte s vnukom Slávkom a jeho rodičmi, svojou dcérou a zaťom. Rodina už je z dedkovho protivného správania unavená, a preto mu vnukne nápad – kúpiť chalupu v dedine Třešňová!

To, čo sa deje ďalej sme všetci videli v seriáli Chalupári, ktorý patrí k skvostom so skvelým humorom, nápaditosťou a predovšetkým skvelou hereckou zostavou. Jiří Sovák, Jozef Kemr, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Jozef Vinklář a dokonca František Filipovský v malej roličke sú záruka skvelej zábavy. Vedeli ste ale, že spoluautor scenára Václav Pavel Borovička ho prepísal do knižnej podoby?

  • Ide o najsledovanejší TV seriál v Československej televízie v rokoch 1971 -1989 s percentuálnou sledovanosťou 93%.
  • Náklady na natáčanie seriálu presiahli 12 miliónov Kčs. Mnoho miliónov stál aj filmový remaster v roku 2021.
  • V roku 2021 bol seriál prvýkrát odvysielaný v remasterovanej verzii. Pokusov o vylepšenie filmovej kópie bolo v minulosti už niekoľko, tento trval rok a pol a prebiehal na jednom z najlepších filmových skenerov v Európe.
  • Zať Alois riadi vozidlo taxi značky GAZ-24 Volga vyrábané v rokoch 1967–1992. Vozidlo malo relatívne veľkú spotrebu (oficiálne 10-12 l/100 km, neoficiálne až 20 l/100 km.
  • Počas nakrúcania sa mal Vladimír Menšík opiť a uraziť režisérovu manželku.
  • Zatiaľ čo v seriáli sa Evžen Huml ( Jiří Sovák ) premenil na najväčšieho Slávkovho zástancu, v skutočnosti boli jeho vzťahy s vlastným synom Jiřím Schmitzerom , ktorý Slávka hral, ​​na bode mrazu.
  • Do komparzu bolo treba veľa ľudí, a tak obzvlášť mladí to spočiatku zneužívali. Ráno sa zapísali, potom utiekli k rybníku a večer si zašli pre peniaze. Produkcia na to ale čoskoro prišla, a potom si to starostlivo strážila.
  • Keď sa natáčalo, nesmeli štekať psy a jazdiť traktory. Všeobecne sa však na hercov nespomína ako na nafúkaných umelcov, tí ale na druhú stranu kontakt nijako zvlášť nevyhľadávali a v pauzách medzi natáčaním hlavne hrali karty a popíjali. Najväčší rozruch vraj pôsobilo, že každého herca ráno priviezol a večer zase odviezol vlastný taxík, čo bolo niečo nevídané. Deti si k hercom behali na podpisy a väčšinou ich aj získali.
  • Natáčanie dodnes pripomínajú informačné tabule pri pamätných seriálových miestach. Dedina tak vyšla v ústrety turistom, ktorí sem stále prichádzajú, aby videli miesta preslávené seriálom.
  • Vladimír Menšík dostal za natáčanie 108 000 Kčs, jeho kolegovia Josef Kemr a Jiří Sovák 70 000 Kčs. Gabriela Vránová si prišla na 12 000 Kčs… Pripomeňte si s nami najväčšie hviezdy…
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.