Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Kedy je čas prezuť na letné pneumatiky?

Podľa štatistík a portálu pre motoristov11% vodičov vôbec neprezúva na letné pneumatiky a jazdí celý rok na zimných. A viete prečo? Lebo ich chcú „dojazdiť.“ Toto riešenie však žiadnemu vodičovi neodporúčame. Okrem toho, že sa vaše zimné pneumatiky rýchlejšie opotrebujú, to môže byť aj nebezpečné.

Čo nám hrozí v lete na zimných?

Zimné pneumatiky sú predsa robené na iné podmienky. Sú špeciálne určené na jazdenie v nízkych teplotách a po šmykľavejších povrchoch. Keď sa oteplí, strácajú svoje jazdné vlastnosti a ťažšie sa s nimi manévruje. Brzdná dráha sa predlžuje až o 20% a sú aj hlučnejšie. Zimná pneumatika sa rýchlejšie opotrebuje. Zvyšuje sa aj celková spotreba auta. Celoročné jazdenie na zimných pneumatikách je teda v konečnom dôsledku aj neekonomické.

Kedy teda prezuť? Dodržujte pravidlo siedmych stupňov

Zákon sa o letných pneumatikách nevyjadruje, hovorí len o zimných. Presný dátum nevie nikto, všetko záleží na počasí. Odporúča sa ale známe pravidlo siedmych stupňov. Ak je vonku sedem, je na čase zvážiť prezutie. Lenže počasie si robí čo chce a nikdy nevieme, kedy ešte nasneží. Preto odporúčame, aby ste počkali aspoň na jeden teplý týždeň a následne si skontrolovali predpoveď počasia. V prípade, že sa nemá výrazne ochladiť, je načase prezuť na letné pneumatiky

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.