Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Prosím, nevyhadzuj ma! Z týchto zvyškov vzniká nový život

Život je kolobeh a nie všetko, čo sa doma nezje, musí skončiť v koši. Pamätáte si, ako sme v detstve sadili semienka, hoci aj obyčajné fazuľky? A potom sme sa tešili, ako krásne každý deň rastú. Či už s deťmi, alebo bez nich si doma môžeme všeličo vypestovať, ak dobre prehľadáme chladničku.

1.Avokádo

Najprv nechajte kôstku niekoľko hodín vyschnúť a potom do nej vyvŕtajte dve dierky. Do každej vložte špáradlo. Položte na pohár naplnený vodou tak, aby okrúhla časť bola vo vode a špic smeroval hore. Po troch až štyroch týždňoch by sa mali pomaly vytvárať korene. Vodu pravidelne vymieňajte. Ak sú korene dostatočne silné, môžete to všetko dať do kvetináča a vypestovať novú rastlinu.

2.Pór

V žiadnom prípade nevyhadzujte korienok póru. Namiesto toho ho tiež vložte do pohára s vodou. A bum, čoskoro vyrastie nový pór. Je to večný kolobeh. Koreň vám vždy vykúzli novú zelenú stonku. Ale nezabudnite vymieňať vodu každý týždeň.

3.Šalát

Ak nakrájame hlávku šalátu, stonka jednoducho skončí v koši. Ale čo keby ste ten zvyšok dali len do trochy vody? Aj tu sa čoskoro vytvoria nové, čerstvé listy. Spodné časti šalátu môžete vysadiť aj na balkóne alebo v záhrade. Aby stonka spočiatku vyklíčila, musí byť na teplom a svetlom mieste.

4.Zázvor

Ak necháme v chladničke zázvor príliš dlho, vyklíči podobne, ako cibuľa. Odrežte naklíčený kus zázvoru a zasaďte ho do črepníka špičkou nahor. Po niekoľkých mesiacoch, keď ho budete pravidelne zalievať, môžeme z pôdy vykopať novú cibuľku zázvoru.

Je toho oveľa viac…

Čo takto zo zvyškov pestujete vy? Mladú cibuľkovú vňať? Bylinky? Možností je naozaj veľa, len stačí byť v kuchyni kreatívny. Populárne je nielen pestovanie rastliniek zo zvyškov zeleniny, ale aj klíčkovanie trebárs z obyčajnej šošovice či munga, ale o tom nabudúce…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.