Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Seriál Návštevníci má viac ako 40 rokov

Spomínate si? V 25. storočí Centrálny mozog ľudstva vypočíta, že ide koniec sveta… Skupina vedcov sa teda vyberie späť v čase, aby všetkých zachránila. Návštevníci je československý science-fiction televízny seriál z roku 1983. Vyrobila ho Československá televízia v koprodukcii s nemeckými verejnoprávnymi stanicami. Pätnásťdielny seriál napísal Ota Hofman spoločne s Henrichom Poliakom. Hudbu zložil Karel Svoboda.

Príbeh nie je zložitý a krásny je najmä humor, s ktorým ho autori podávajú. Partia, ktorú CML vybral sa dostáva do Česka v roku 1984, a užívajú si radosti vtedajšej doby. Budúci geniálny matematik Adam, ktorý mal svet zachrániť, je obyčajný neposlušný chlapec so svojimi detskými záujmami, ktorého podľa jeho otca nevezmú ani ku kopáčom, pretože mu nejdú základné počty. Namiesto nich si píše vzorce s nezmyselnými klikyhákmi, ktorým nerozumejú ani učitelia.

Zaujímavé je, že seriál má pätnásťdielnu formu a tiež sedemdielny strih. V podstate sú všetky scény totožné, len v druhej verzii ich spojili po dva dohromady. O sérii existuje podľa csfd.cz kopec zaujímavých faktov…

  • Seriál mohol zostať nedokončený, pretože v polovici nakrúcania pred odchodom na dotočenie niektorých scén v Nemecku niekto poslal anonymný list, že Dagmar Patrasová (Emília) chce emigrovať. Režisér a herečka boli predvolaní na ÚV KSČ, kde museli podať vysvetlenie a zaručiť sa, že to nie je pravda.
  • Po roku 2000 sa začalo pracovať na pokračovaní. Petr Macek pripravoval scenár pod pracovným názvom „Hlavne nenápadne“. Nevie sa, prečo nakoniec nedošlo k realizácii.
  • Počas nakrúcania sa Dagmar Patrasová zoznámila s Felixom Slováčkom, ktorého si neskôr vzala.
  • Hasičská cisterna, ktorá prechádza Rynáreckou bránou, do roku 2018 ešte slúžila hasičskému zboru Nový Rychnov.
  • Jedlo budúcnosti vymyslel režisér Ján Švankmajer a bolo inšpirované stravou kozmonautov. Herci sa nechali počuť, že bolo odporné, aj keď sa rekvizitári snažili a zafarbenú želatínu dochucovali octom.
  • V Nemecku má seriál vlastný fanclub.
  • V seriáli je 85 hlavných rolí, 1856 ďalších rolí a zúčastnilo sa ho 4 357 komparzistov.

Pozrite sa, ako sa vyrábala úvodná zvučka…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.