Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vitamín B-komplex: Pomáhajú v boji proti Alzheimerovej chorobe, ich nepriateľmi sú káva, alkohol a kola

Vitamíny hrajú kľúčovú úlohu v našom celkovom zdraví a pohode. Napriek tomu mnohí z nás o nich vieme iba málo. Vypočujte si pilotnú epizódu nového podcastu z dielne rádia Melody Vitamínová abeceda.

V podcaste sa Viktória Lancošová rozpráva s biochemikom, doc. Pavlom Blažíčkom o tom, ako správna strava môže zaistiť optimálny príjem vitamínov a naučíte sa aj to, ako integrovať vitamínovú rovnováhu do každodenného života. V druhej epizóde sa rozprávali o skupine vitamínov B, do ktorej patrí až 8 vitamínov.

Ide o vitamíny, ktoré sú rozpustné vo vode, a tak sa v neukladajú v tele, pretože ich vymočíme. Každý zo skupiny, ktorú poznáme aj pod názvom B-Komplex je pre človeka vhodný a má svoje pozitíva. Ich nedostatok sa prejavuje zvýšenou únavou alebo problémami s pokožkou, vlasmi či nechtami. V najnovšej epizóde si preberieme každý jeden vitamín zo spomínanej skupiny B, tak sa pohodlne usaďte a naučte sa niečo nové. Toto je Vitamínová abeceda – váš sprievodca k zdravšiemu a vitálnejšiemu JA!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Viete, čo majú spoločné mlieko, syry, avokádo, špenát, madle, ryby a zemiaky? Vo všetkých z nich sa nachádza vitamín B. Vitamíny zo skupiny B nie sú pre ľudí toxické, a tak sa nimi nemožno predávkovať. V najnovšej epizóde podcastu sa dozviete zaujímavosti o jednotlivých vitamínoch, medzi ktoré sa radí:

  1. tiamín (B1),
  2. ryboflavín (B2),
  3. niacín (vitamín B3),
  4. kyselina pantoténová (vitamín B5),
  5. pyridoxín (vitamín B6),
  6. biotín (vitamín B7),
  7. kyselina listová (vitamín B9),
  8. cobalamín (vitamín B12).

Všetky z vyššie uvedených, sú kľúčové pre naše telo. Dokážu znížiť riziko mŕtvice a dokonca sa uvažuje, že dokážu zmierniť Alzheimerovu chorobu. V prípade, že máte napríklad nedostatok vitamínu B3, ktorý sa nazýva aj ako antistresový vitamín, môže mať za následok depresiu. Účinky vitamínov B-komplex znižuje pitie alkoholu, kávy, čaju či dokonca koly.

V epizóde sa taktiež dozviete, čomu napomáhajú jednotlivé vitamíny B, v ktorých potravinách ich nájdeme, ale aj to, čo konkrétne znižuje ich účinky. Aj napriek tomu, že nie sú toxické, treba si dávať obzvlášť pozor na vitamín B3 i vitamín B9. Pri nich si treba dávať pozor, aby sa v ľudskom tele nevytvoril nadbytok. Vypočujte si náučný a veľmi potrebný rozhovor. Predošlú epizódu nájdete na podmaz.sk alebo vo svojej podcastovej aplikácii.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.