Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Lyžica tekutého zlata denne ako liek na tráviace ťažkosti

Trápia vás dlhodobo tráviace ťažkosti a neviete, ako si pomôcť? Možno máme odpoveď na váš problém. Tekuté zlato, ako sa častokrát prezýva olivový olej je produktom, ktorý máme všetci doma, a pritom si neuvedomujeme jeho benefity. Zistite, aké pre telo prospešné látky obsahuje, a ako vám môže pomôcť, či už s uľahčením trávenia, alebo predídením rôznych chorôb v budúcnosti.

Čo je olivový olej?

Olivový olej je druh rastlinného oleja, ktorý sa vyrába lisovaním plodov olivovníka. Známy je pre jeho bohatú chuť, vysoké výživové hodnoty a širokospektrálne využitie v kuchyni, najmä v tej Stredomorskej. Pozostáva prevažne z mononenasýtených tukov, predovšetkým z kyseliny olejovej, ktorá je cenená pre jej antioxidačné vlastnosti. Tie majú množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo.

Olivový olej vs. Extra panenský olivový olej

Na výrobu obyčajného olivového oleja sa využíva teplo, aby dostali výrobcovia z olív, čo najväčšie množstvo oleja. Extra panenský olivový olej je na rozdiel od toho obyčajného lisovaný za studená, čím sa predchádza strate hodnotných živín, ktoré sa inak pri tepelnej úprave strácajú. Z toho vyplýva, že extra panenský olivový olej je kvalitnejší, a preto i drahší.

Čo obsahuje?

Nutričné hodnoty

V 1 PL (15 ml):

Kalórie: 119 kcal

Tuky: 13,5g

Nasýtené: 2g

Mononenasýtené: 10g

Polynenasýtené: 1,5g

Benefity pre zdravie

Olivový olej na lačno

Mnohí ľudia v oblasti Stredozemného mora veria v pozitívne účinky pitia olivového oleja na lačno. Magazín Vogue uvádza, že táto ranná rutina okrem toho, že nášmu telu dodáva dávku antioxidantov a polyfenolov, tak zároveň náš tráviaci trakt „vystiela“. To, následne podporuje prechod potravín a celkové zdravie črevného mikrobiómu.

Vogue tiež uvádza, že takáto rutina môže pomôcť hlavne ľuďom, ktorý trpia tráviacimi problémami. Už jedna polievková lyžica na ráno môže v priebehu pár týždňov zlepšiť trávenie a priniesť žiadanú úľavu.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.