Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Kde sa vzali zamilované piesne

Premýšľali ste niekedy nad tým? Ani zamilované piesne tu predsa neboli vždy. Sú pre nás, ľudí súčasnosti, úplne prirodzeným javom, sprievodcami bežných dní, tak ako hudba sama. Ako sme k nim ale prišli, komu, čomu môžeme ďakovať?

Ľúbostná pieseň je podľa definície z Wikipedie pieseň o romantickej láske, zaľúbení, zlomenom srdci po rozchode a o pocitoch, ktoré tieto zážitky prinášajú. Úplný zoznam aj tých najznámejších interpretov a skladateľov milostných piesní by bol takmer nekonečný, v žiadnom prípade si ho netrúfame načínať.

Ľúbostné piesne existujú po stáročia

Možno ich nájsť v histórii a kultúrach väčšiny spoločností a kultúr. Najstaršou známou ľúbostnou piesňou je ľúbostná pieseň Shu-Sin , ktorá bola objavená v knižnici Aššurbanipala v Mezopotámii. Išlo o romantickú aj erotickú lásku. Chceš si preložený kúsok prečítať? Nech sa páči, takto sa písali ľúbostné piesne 2000 rokov pred Kristom

Ženích, budeš mať so mnou radosť!
Hovor s mojou matkou a ona ťa odmení;
hovor s mojím otcom a on ti dá darčeky.
Viem, ako dať tvojmu telu potešenie.
Potom spi kľudne, miláčik, kým slnko nezasvieti.

Aby si dokázal, že ma miluješ,
daj mi svoje pohladenia,
môj Pane Bože, môj anjel strážny a ochranca,
môj Shu-Sin, ktorý tešíš Enlilovo srdce,
daj mi svoje pohladenia!

Ako a prečo ale človeku napadlo spievať o láske?

Existuje niekoľko teórií o pôvode hudby vo všeobecnom zmysle. Podľa Charlesa Darwina to súvisí s výberom partnera. Ženy si údajne vyberali mužských partnerov na základe hudobných výkonov a tak prvou hudbou by mohla byť práve milostná pieseň. Prečo nie, veď láska predsa hýbe svetom. Ďalší vedci tvrdia, že spev sa vyvinul z vášnivej výrečnosti a hudba vznikla ako vyjadrenie emócií. Nesmieme zabúdať na to, že človek pozoroval prírodu a videl, ako milostné piesne spievajú napríklad vtáci či hmyz.

Naj, naj, naj…

  • Najväčšou skupinou z kategórie zamilovaných sú milostné piesne o zlomenom srdci
  • Najpredávanejšia pieseň o zlomenom srdci je I Will Always Love You od Whitney Houston
  • Najusilovnejšou umelkyňou súčasnosti, ktorá túto tému doslova miluje je Taylor Swift
  • Laureát Nobelovej ceny Bob Dylan napísal skladbu Make You Feel My Love, z ktorej Adele urobila hitovú verziu
  • Medzi najúspešnejšie v svetových rebríčkoch patria She Loves You od Beatles, How Deep Is Your Love od Bee Gees a Endless Love, ktorú spolu zaspievali Diana Ross a Lionel Richie

Minulý rok sme na Melody hľadali ten najväčší česko-slovenský hit. Hitparádu vyhrala slovenské pieseň o láske. Dokáže to Meky opäť? Nech sa páči, tu je inšpirácia.

https://www.youtube.com/watch?v=51-J-HpKs_g

My pre vás máme najzamilovanejšiu hitparádu. Romantika na Valentína bude u nás tradične podporená hudbou a od 9:00 do 14:00 môžete počuť rebríček toho naj, zaľúbené české a slovenské hity, ktorých poradie určíte vy. Môžete navyše vyhrať super kávovar.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.