Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Neuveríte, koľko rokov na Valentína oslávi Lenka Filipová

Lenka Filipová vstúpila na českú hudobnú scénu 80. rokov ako neobvyklý zjav: vyštudovaná klasická gitaristka so slabosťou pre frankofónnu hudbu. Okamžite si získala priazeň poslucháčov svojou vierohodnou interpretáciou skvelých textov predovšetkým z pera Zdeňka Rytířa, ktorý vedel vystihnúť jej zasnený naturel.

V stredu 14. februára 2024 oslávi legendárna česká speváčka a hudobníčka svoje sedemdesiate narodeniny. Vydavateľstvo Supraphon pri tejto príležitosti znovu vydáva jej prvý album z roku 1981 s názvom Zamilovaná, ktorý ju zaradil medzi najúspešnejšie speváčky v histórii českej populárnej hudby.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Povestná spolupráca s francúzskym pesničkárom Francisom Cabrelom, niekoľko cover verzií, významný podiel pôvodných skladieb Stana Regala či príspevky Zdeňka Johna, Milana Tesařa, Štěpána Raka alebo Karla Svobodu doplňujú na albume Zamilovaná prevažne krehké, baladické pesničky. Spoločne s romantickou titulnou fotografiou Jadrana Šetlíka vzniklo niečo v našich zemepisných šírkach vítane nové a zároveň nadčasové.

Reedícia tohto kultového debutu vychádza v piatok 2. februára a tentokrát popri CD a digitálnom albume vyjde prvýkrát po štyroch dekádach i na vinyle. Pre reedíciu albumu Zamilovaná na CD a digitále vybrala Lenka Filipová niekoľko unikátnych dobových bonusov. Potvrdila v nich minulosť konzervatoristky: autormi hudby sú tu jej vzácni nástrojoví kolegovia a priatelia Milan Tesař a Štěpán Rak, v troch prípadoch na básne Vítězslava Nezvala.

Od svojho debutu prešla Lenka Filipová obrovský kus cesty a dodnes si neustále cieľavedomo zostavuje kvalitný a poslucháčsky atraktívny repertoár. V roku 2024 plánuje absolvovať sériu koncertov v Čechách i na Slovensku, kde patrí medzi najobľúbenejšie české speváčky.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Tlačová správa

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.