Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Rabaka: Film skupiny Elán z roku 1989

V revolučnom roku 1989 natočila skupina Elán na námet Borisa Filana film s názvom Rabaka, ktorý režíroval Dušan Rapoš. Motívy naň čerpali zo skutočného hudobného zákulisia skupiny Elán. Vo filme sa predstavili traja jej vtedajší členovia – Jožo Ráž, Ján Baláž a Martin Karvaš, z ktorých mien je aj odvodený samotný názov filmu a fiktívnej rockovej kapely, ktorú stvárňujú, Rabaka.

Príbeh rozpráva o rockovej skupine Rabaka, ktorá sa po jej rozpade snaží dostať opäť na pódia, a nadviazať tak na niekdajší úspech. Ako sa dej vyvíja, skupina zisťuje, že návrat nebude až taký jednoduchý. Potýkajú sa s rôznymi technickými problémami, ale aj neporozumením a ľudskými podrazmi. Z ich návratom na hudobnú scénu a zostavením koncertného programu „Návrat malého princa“ im po celý čas pomáha mladý textár a scenárista Peter, ktorého stvárnil Attila Berencsi.

Čo ste o filme možno nevedeli?

  • Film mal aj svoj slogan, pod ktorým bol distribuovaný, a znel: „Príbeh spolku cvokov, ktorí sa živia rockom.“
  • Mnohí si myslia, že najprv vznikol album Rabaka a až potom film, ale bolo to úplne opačne. Najprv sa dohodli na točení filmu a k nemu dotvárali dodatočne hudbu.
  • Natáčanie filmu prebiehalo prevažne na Slovensku a to v Bratislave, Žiline a Martine. Avšak, niektoré zábery boli točené aj v Prahe.
  • Jožo Ráž bol počas celého natáčania chorý s horúčkami.
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.