Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zázrak z poličky v kuchyni. Toto korenie lieči žalúdok, virózy aj prechladnutia

Materina dúška je vlastne dúška tymiánová, alebo klasický tymián, ktorý používate do silných omáčok, k pečenému mäsu alebo do polievok. Ak máte doma aspoň jedno vrecúško, dokáže vám pomôcť pri rôznych problémoch. Lieči takmer všetko, od menštruačných kŕčov po lupiny vo vlasoch, rozdiel je pravdaže iba v aplikácii.

Tymiánový odvar pôsobí silno, ale je jemný k nášmu telu a príroda dala tomuto zázraku veľké dary. Ľudia v minulosti ho používali radi a často, nechýbal v záhradkách ani na poličkách s koreninami a pomôcť nám môže aj dnes.

Recept na tymiánový čaj

Nemôže to byť jednoduchšie. Do šálky dáte jednu lyžica čaju a zalejete vriacou vodou, po pol hodine precedíte a čaj je pripravený na konzumáciu. Môžete ho udržiavať teplý v termoske, ale vždy je lepšie uvariť si čerstvý. Pozrime sa teda na jeho benefity.

Pôsobí proti baktériám

Tymián má silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Látky z tejto rastlinky vám môžu pomôcť ochrániť telo pred baktériami a pomôcť zmierniť ochorenia spôsobené napríklad neslávne známou kandidou. Samozrejme, radíme vám dodržiavať terapiu a rady lekára.

Posilňuje imunitu

V zime často podľahneme sezónnym prechladnutiam a virózam, pretože naša imunita je citlivejšia a náchylnejšia. Tymián je bohatý na vitamín C, ktorý preukázateľne posilňuje našu odolnosť voči infekčným chorobám a poskytuje ochranu nášmu imunitnému systému.

Pomáha zdravému tráveniu

Výhody tymianu môže pocítiť aj náš tráviaci systém. Vďaka vysokému obsahu tymolu a karvakrolu je tymiánový čaj prospešný pre zdravie našich čriev a upokojuje tráviace problémy. Karvakrol je látka, ktorá sa nachádza aj v oregane a je silno protizápalová. Pomôže pri nadúvaní a bolestiach brucha, zahreje a upokojí kŕče. Ak príznaky pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom o ďalších krokoch.

Zmierňuje menštruačné bolesti

Keď sme už spomenuli kŕče, je dôležité upozorniť, že ide aj o tie, ktoré veľa žien zažíva raz za mesiac. Tymiánový čaj upokojí a má podobný účinok ako menšia dávka ibuprofénu. Ak si teda nechcete preťažovať žalúdok príliš veľkým množstvom liekov z lekárne, skúste vypiť šálku tohto čaju, kým siahnete po novej tabletke.

Zmierňuje príznaky kašľa a posilňuje dýchací systém

Bylinka dobre funguje ako prírodný liek proti kašľu a dokáže zmierniť príznaky bronchitídy. Pomáha znižovať zápaly a priaznivo pôsobí na pľúca a dýchacie ústrojenstvo, takže bude jedným z užitočných spojencov, keď bojujete s nepríjemným kašľom.

Tymian a vlasy

Tymian je skvelá bylina proti padaniu vlasov. Dodáva výživu vlasovým folikulom, aby vaše vlasy boli krásne, hebké a zdravé. Má antiseptické účinky, takže bojuje proti lupinám. Tymian pomáha pokožke proti prílišnému rýchlemu masteniu

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.