Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Stretli ste vonku mačku so zastrihnutým uškom? Mali by ste o nej vedieť toto

Nie všetky mačky majú svojho človeka. Niektoré sa tam na ulici už narodili. Sú plaché a len málokedy vedia žiť spolu s človekom. Volajú sa aj ferálne mačky a sú to potomkovia domácich mačiek, ktoré kedysi vyhodil človek a naučili sa žiť na vlastnú päsť. Ľudia sa ich niekedy snažia prikrmovať, občas si konkrétnu mačičku obľúbia, niekedy sa im podarí socializovať ju a vziať ju do bytu či na dvor.

Ako im pomôcť, ak pre mačky nemám domov?

Ak pouličné mačičky kŕmite, veľmi im pomôžete kastráciou. Tieto mačky sa totiž nedožívajú veľa rokov. Zatiaľ čo vaša domáca gaučovka môže v zdraví prežiť 15-20 rokov, mačky vonku to dotiahnu pri veľkom šťastí na 7-8. rokov. Môžu za to aj choroby, ktoré si odovzdávajú pri párení, časté pôrody mačiatok. Často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Ak chcete dospelej mačke pomôcť, nemusíte ju brať do bytu, ani presťahovať do útulku. Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov. Je to overená informácia od Slobody zvierat.

Čo robiť, keď nájdete mačiatka? Nechytajte ich

Veľmi pravdepodobne je ich mama na love a onedlho sa vráti a nakŕmi ich. Mačku môže vaša prítomnosť odradiť od návratu k mláďatám, preto je vhodné odísť a vrátiť sa neskôr. Až keď ste si istí, že malé sú opustené, doneste ich do útulku.

Môžem ich kŕmiť, alebo je to zakázané?

Zákon o zákaze kŕmenia mačiek neexistuje, nikto vám to zakázať nemôže. Je tu len zákon, ktorý hovorí o znečisťovaní prostredia,  preto po kŕmení odpracte misky či nádoby do smetného koša.

Vedeli ste o špeciálnom označení kastrovaných mačiek?

Kastrované a veterinárne ošetrené mačky neroznášajú medzi sebou choroby. Nebijú sa tak medzi sebou ako nekastrované, netúlajú sa, nie sú vychudnuté a majú viac síl chytať hlodavce. Odchyt mačiek a ich premiestnenie na iné miesto nemá význam. Tieto mačky si nepustia do svojho teritória cudzie, preto je dobré nechať ich na pôvodnom mieste. Kastrované mačky sú označené zastrihnutím ušnice, ktoré je bezbolestné, v podobe vystrihnutého trojuholníka na okraji uška – ide o celosvetové označenie kastrovaných mačiek.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.