Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chcete začať behať? Potrebujete len chuť a dobrú obuv

Toto poznáme. Zapáliť sa pre niečo je jednoduché, kým nestojíte priamo na štarte bežeckej dráhy. Vtedy príde tá pravá panika. Viete čo vtedy funguje najlepšie? Pocit, že ste urobili všetko preto, aby to šlo čo najlepšie. Ak naozaj plánujete začať, nepotrebujete nič viac, ako dobré tenisky.

Práve tie majú veľký vplyv na to, či nás bude beh baviť a či predídeme najčastejším bežeckým úrazom. Pripravili sme si však návod na to, ako sa priblížiť k výberu vhodnej bežeckej topánky pre vás.

Nesprávne: Ja chcem ružové!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že funkčnosť a kvalita sú pri výbere dôležitejšie než ich dizajn. Ujasnite si, kde budete väčšinou behávať. Nákup vášho prvého páru bežeckej obuvi by mal byť realizovaný ideálne osobne, priamo v predajni, aby ste si dokázali každú jednu topánku odskúšať a zároveň sa poradiť s odborným personálom. Niektoré predajne bežeckej obuvi ponúkajú možnosť analýzy bežeckého štýlu.

Ako si vybrať vhodnú topánku?

Základné delenie bežeckej obuvi je podľa terénu, na ktorom behávate.

  • Asfalt – bežecká obuv na asfalt má hladkú podrážku, väčšinou hrubšiu a mäkšiu, aby dokázala lepšie odpružiť nárazy na tvrdý asfaltový povrch.
  • Trail – obuv je určená na nespevnené cesty, topánka má stabilnejšiu konštrukciu a jej podrážka je uspôsobená tak, aby sa noha počas behu nešmýkala.
  • Univerzálna obuv – využiť ju môžete v oboch typoch terénu, ale už nie je taká špeciálna.

Ako sa starať o bežeckú obuv?

  • Keď si tenisky obúvate, či vyzúvate, rozviažte si šnúrky, aby ste si nezničili pätu.
  • Po behu ich nechajte vždy poriadne vyschnúť.
  • Používajte dezodorant na topánky, aby ste predišli tvorbe baktérií a nepríjemnému zápachu.
  • Tenisky je možné podľa inštrukcií výrobcu občas prať, udáva portál Fit for Fun. Dobré je pred praním vytiahnuť šnúrky a tenisky prať v sieťke.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.