Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Čo vám na Nový rok prinesie šťastie? Tomuto veria ľudia na celom svete

Iný kraj, iný mrav… Možno si obľúbite niektorú z nezvyčajných tradícií, ktoré praktizujú ľudia v iných krajinách. A ak nie, nech vás aspoň pobavia… Tu je teda zoznam zábavných a zaujímavých novoročných tradícií podľa purewow.com z kultúr z celého sveta. Nech vám prinesú šťastie.

Zjedzte niečo okrúhle

Okrúhle jedlá sú v mnohých kultúrach pre svoju podobnosť s mincami považované za symbol blahobytu a šťastia a preto sa na Silvestra konzumujú na celom svete rôznymi spôsobmi. Na Filipínach je typické, že stredobodom večierkov je ovocná misa zásobená výlučne okrúhlymi kúskami a zvykom je jesť jednu na každý mesiac v roku. Taliani uprednostňujú strukoviny pred ovocím a pred polnocou na Silvestra jedia čo najviac šošovice, aby si zabezpečili rok hojnosti. Veď aj u nás predsa šošovicová polievka cez Vianoce symbolizuje veľa peňazí.

Rozbite tanier

Chcete rozbíjať taniere naschvál a pre šťastie? Nech sa páči, poďme do Dánska. Tam môžete (a mali by ste) rozbiť nejaký ten riad pred dverami každého priateľa a suseda. Ak máte totiž na Nový rok pred vlastným domom veľký neporiadok s rozbitou keramikou, znamená to, že ste v komunite veľmi milovaní a v roku 2024 sa môže stať, že vám to pôjde podľa predstáv.

Hoďte chlieb o stenu

Máte starší dom? Urobte to ako Íri a začnite omladzovať steny svojho domova bochníkom chleba. Toto je naozaj zvláštna, ale zábavná írska novoročná tradícia, ktorá doslova zahŕňa hádzanie vianočného chleba o steny, aby sa pred Novým rokom zbavili zlých duchov. Odporúčame striedmo a použite iba kúsok, nemusíme skúšať všetko…

Vylejte vedro vody z okna

Portoričania majú svoj spôsob, ako zahnať zlých duchov – a to tak, že vylejú z okna vedro vody. Ak navštívite Portoriko na Nový rok, dôrazne vám odporúčame, aby ste sa po uliciach prechádzali v plavkách. (Nebojte sa, je tam dosť teplo.)

Zjedzte niečo dlhé

Späť k jedlu! Japonci si pestujú novoročnú tradíciu pri jedle nazývanom toshikoshi soba, ktoré obsahuje dlhé pohánkové rezance v ľahkom bujóne dashi s jednoduchou oblohou z mladej cibuľky. Toto jedlo je plné symboliky aj chuti, spája sa s oslobodením sa od minulosti, nadobudnutím odolnosti a rastúcim bohatstvom v budúcnosti. Rezance by mali byť čo najdlhšie, aby dlho trvalo aj vaše šťastie.

Zoskočte zo stoličky

Ďalšou novoročnou tradíciou opäť z Dánska je postaviť sa na najbližšiu stoličku a zoskočiť z nej presne o polnoci. Predpokladá sa, že skok odstráni smolu a prinesie dobrý rok. Len sa uistite, že budete skákať opatrne, aby ste mohli rok začať tou správnou a zdravou nohou…

Noste bielu

Ide o novoročnú tradíciu v Brazílii, kde sa biela farba považuje za symbol mieru a šťastia na Nový rok. Oblečte si košeľu, biele tepláky, alebo svoje biele šaty a dávajte si pozor, aby ste neboli príliš rozšafní, aby ste ich nezafarbili. To by mohlo znamenať škvrnu na šťastí…

Darujte niekomu talizman pre šťastie

Táto novoročná tradícia darovania talizmanov pre šťastie je známa v Rakúsku a Nemecku. Takzvané tchotchkes možno nájsť na každom vianočnom trhu a zvyčajne majú podobu huby, prasaťa alebo kominára. Každý má svoj vlastný význam, o ktorom si môžete prečítať viac tu.

Otvorte dokorán dvere a okná

Preč so starým a dnu s novým! To je myšlienka novoročnej tradície otvárania všetkých dverí a okien, keď príde čas rozlúčiť sa so súčasným rokom. Tento zvyk sa praktizuje po celom svete, no na miestach s chladnými zimami je slávnostná rozlúčka vždy trochu dosť krátka…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.