Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Luskáčikov príbeh patrí k Vianociam už viac ako 200 rokov

Drevenú postavičku si tento rok vystavilo na poličku množstvo slovenských domácností. Dalo by sa povedať, že červený alebo biely, menší či väčší Luskáčik bol hit. Poznáte ale jeho príbeh? Rozprávka je zasadená do prostredia Vianoc, patrí k najznámejším baletným predstaveniam. Rozprávku pôvodne napísal nemecký spisovateľ E. T. A. Hoffmann.

Príbeh rozpráva o dievčati, ktorému počas Štedrého večera prinesie dobrý strýko dreveného luskáčika. Jej brat panáčika poškodí, dievča ho preto uloží do postieľky a sama zaspí pod vianočným stromčekom. V noci sa jej snívajú prapodivné sny, luskáčik ožije, porazí zlého Myšieho kráľa, premení sa na krásneho princa a dievča prevedie kúzelnou krajinou… Nakoniec sa do seba zamilujú.

Máme pre vás aj pár zaujímavostí z múzea, ktoré Luskáčikov zbiera. Viac píšu na nutcrackermuseum.com a celá stránka je o drevenej postavičke, ktorú ste si možno priniesli tieto Vianoce domov aj vy:

Prečo je vlastne zariadenie na orechy vyrobený tak honosne?

Luskáčiky majú podobu kráľov a vojakov, pretože bežný ľud mal radosť, keď pre nich akože dôležití ľudia robili ťažkú prácu. Teda lúskali za nich orechy, akoby drvili ich starosti a rozlúskli aj ich problémy.

Prečo je Luskáčik drahší, ako ostatné ozdoby?

Výroba luskáčika trvá viac ako 130 krokov od narezania dreva až po hotový výrobok. Originálne nemecké luskáčiky sú vyrábané z kvalitných produktov a skúsenými pracovníkmi, ktorí sa v remesle vyučili niekoľko rokov.

Dajú sa ním naozaj rozlúsknuť orechy?

Drevené luskáčiky boli pôvodne všetky vyrobené na lúskanie orechov a je veľmi ťažké nájsť starého luskáčika v dobrom stave. Až neskôr, keď ľudia začali zbierať drevených vojačikov, ich výrobcovia začali používať len ako dekoráciu. Niektorí výrobcovia ich stále vyrábajú dostatočne robustné na to, aby rozlúskli malý oriešok, ale ľudia zvyčajne nechcú, aby sa farba poškodila, takže na prácu použijú mechanický luskáčik.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.