Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Tajomstvá a pôvod obľúbených vianočných zvykov: Od stromčeka až po Santa Clausa

Vianoce sú sviatkom plným tradícií, ktoré sa líšia od kultúry k kultúre, ale mnohé majú spoločný historický pôvod. Ponúkame vám pohľad na niektoré z najznámejších vianočných tradícií a ich historické korene.

1. Vianočný stromček:

Tradícia zdobiť stromček pochádza z 16. storočia z Nemecka. Legenda hovorí, že Martin Luther, zakladateľ protestantizmu, bol tak ohromený krásou hviezd svietiacich medzi stromami, že domov priniesol stromček a ozdobil ho sviečkami. Druhá legenda hovorí, že pôvodne sa na Vianoce zdobilo zelenými vetvičkami, ktorým ľudia pripisovali ochrannú funkciu. Mali tiež rodine zabezpečiť prosperitu.

2. Vianočné koledy:

Koledovanie má svoj pôvod v stredovekej tradícii, pri ktorej ľudia chodili z domu do domu, prajúc svojim susedom dobré zdravie. Pôvodne to neboli vianočné piesne, ale postupne sa stali súčasťou vianočných osláv.

3. Santa Claus alebo Mikuláš:

Postava Santa Clausa sa vyvinula z legendy o svätom Mikulášovi, biskupovi z Myry v 4. storočí. Bol známy svojou štedrosťou a jeho príbeh sa postupne premenil na postavu Santa Clausa, ktorý daruje darčeky počas Vianoc.

4. Dávanie darčekov:

Táto tradícia má korene v pohanských zimných slávnostiach, kde bolo zvykom darovať darčeky na oslavu konca najtmavšieho obdobia roka. Táto tradícia bola neskôr začlenená do kresťanských Vianoc.

5. Vianočné pohľadnice:

Prvá vianočná pohľadnica bola vytvorená v Anglicku v roku 1843 Henrym Coleom. Odvtedy sa zasielanie vianočných pohľadníc stalo populárnou tradíciou po celom svete.

6. Vianočné pečenie:

Tradícia pečenia vianočných dobrôt pochádza z Európy, kde sa počas adventného obdobia pripravovali rôzne sladkosti ako spôsob oslavy.

Tieto, a ďalšie vianočné tradície, majú hlboké a často prekvapivé korene. Ich porozumenie nám môže pomôcť lepšie oceniť a užívať si bohatstvo a význam týchto sviatočných období.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.