Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Chcú dnes deti iné hračky, ako kedysi?

„Pýtam si od Ježiška už niekoľko rokov živého psíka. Mama ale povedala, že je s ním veľa práce!“ Pripomína vám to niečo? Nás to vrátilo rovno do nášho detstva. Každoročné drankanie živého kamaráta, ktorého sme chceli celý rok, akurát Vianoce boli dobrá príležitosť obmäkčiť rodičov. Lenže vetu v úvode nám povedal 8-ročný Paľko pred dvoma týždňami. Čo tie deti vlastne chcú sme sa pýtali aj na našom Facebooku. Porovnajme si teda detské priania z minulosti a tie tohoročné.

Čo si prajú vaše deti od Ježiška?

Deti teraz píšu Ježiškovi rovnako, ako kedysi my. Teraz má síce aj konkrétnu adresu a dokonca odpisuje, kúzlo je ale rovnaké. Keď sme sa pýtali, čo je v listoch, odpovede ani veľmi neprekvapili.

„Naša Sofi by si želala koňa. Živého, a drží ju to už pekne dlho,“ píše Vierka a Sofi teda nie je jediná. Veľa detí by chcelo pod stromčekom živý darček, aj keď väčšinou je to pes. Rodičia ale často podľahnú neuvážene. Podľa stránky teraz.sk je kúpa zvieratka či adopcia z útulku počas Vianoc zlý nápad. Sloboda zvierat odhaduje, že až tretina ich zverencov začínala ako nevhodný darček.

„Písali sme s najmladším vnúčikom Ježiškovi na adresu 9999. Napísal mu mojou rukou, že poslúcha a poprosil o 2 dinosaury, lebo on je stotožnený Dino. Ježiško mu odpísal,“ odpovedá Jozef a vlastne ani nie je ďaleko od zážitku, ktorý malo veľa detí. Rozprávkové postavičky, figúrky, zvierací hrdinovia. Či už sa objavia na oblečení, obliečkach, ako plastové hračky alebo v knižke, urobia radosť. Pamätáte sa ešte, aký vzácny bol pre nás Mickey Mouse alebo Šmolkovia?

Hrdinovia na všetky spôsoby sú takisto veľmi žiadaný dar. Najviac fičí Spiderman, Barbie, Wednesday, Minecraft, Lilo a Stich. Pre porovnanie, my sme si pýtali čokoľvek, kde bol Winnetou, Sandokan, našimi hrdinami boli speváci aj kapely, najmä ak sa tričko s ich fotkou nedalo zohnať. Dnešné deti nie sú iné, poteší ich ale skôr mikina od obľúbeného speváka, parfum od speváčky. Túžba je rovnaká, priblížiť sa k svojim idolom čo najviac.

Stálicami sú už od nášho detstva bábiky, tvorivé hračky a veľa detí chce lego. Deti píšu často aj o školskej taške, najmä tie, ktoré idú budúci rok do prvej triedy, pýtajú si spoločenské hry, ale aj knižky alebo trebárs obyčajné pastelky. Špeciálnu kategóriu tvoria darčeky nehmotné. Ide väčšinou o viac času stráveného s rodičmi, ale aj o veľké veci. Sú deti, ktoré by chceli, aby sa oco vrátil k mame, alebo aby starký prestal fajčiť…  Tak čo, zdajú sa vám dnešné deti iné, ako sme boli my v ich veku?

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.