Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Môžeš byť skutočne alergický na Vianoce?

Už ste určite počuli niekoho povedať, že je alergický na vianočné pesničky, plné nákupné centrá, prázdny účet, susedove svetielka… Väčšinu z týchto vecí vieme obmedziť, stále ale existujú alergény, ktoré nám môžu pokaziť sviatky. Vyrážka, gastro problémy, kašeľ, kýchanie… Z čoho to teda na Vianoce máme?

Medovníčky milujeme, nemusia byť ale neškodné

Bohužiaľ, ani pri zdravých potravinách sa alergii nevyhneme. Alergia na med je pomerne vzácna. Vyskytuje sa menej ako 0,001% v bežnej populácii. Hlavné alergény v mede, ktoré spúšťajú alergickú reakciu, sú peľ a proteíny, ktoré včely produkujú. Alergia na med hrozí skôr človeku alergickému na peľ alebo včelie bodnutie. Zvýšené riziko majú aj ľudia so závažnými sezónnymi alergiami.

Podľa rehabilitace.info komerčný med z obchodu je obvykle bezpečný na konzumáciu, ale surový med, ktorý neprešiel filtráciou, môže tieto látky obsahovať. Našťastie existujú aj recepty na medovníčky bez medu. Vegáni, ktorí nekonzumujú med si ich nevedia vynachváliť…

Vianočná ruža

Nejde o alergiu na peľ. Vianočná ruža je podľa info.sk vo všeobecnosti neškodná. Komplikácie môžu nastať len pri jej konzumácii (napríklad malými deťmi alebo domácimi zvieratami) alebo pri kontakte s mliečnou miazgou, ktorá dráždi oči a pokožku. Nákupu vianočných ruží by sa mali vyhnúť ľudia alergickí na latex. Rastlina totiž obsahuje podobnú zložku, z akej sa vyrábajú latexové rukavice, takže alergikom môže spôsobiť ťažkú alergickú reakciu…

Mandarínky a ich rodina

Citrusov jeme v zime viac, ako počas zvyšného roka a to sa môže prejaviť práve zvýšenou citlivosťou. Nemusí to byť hneď alergia, náš organizmus môže zareagovať aj vtedy, ak ich zjeme priveľa. Vtedy sa to prejaví ťažkosťami pri trávení, opuchom očí, vyrážkami, inokedy kašľom. Vedci doteraz presne neidentifikovali látku, ktorá nám to spôsobuje.

Reagovať ale môžeme podľa tomathouse.com nielen na ovocie samotné, ale aj na šupku, oleje v nej obsiahnuté, alebo dokonca na kvety, ak máte doma mandarínkový strom. Navyše citrusové ovocie je ošetrené chemicky, alergiu môže spôsobiť aj pleseň. Nekupujte preto príliš lesklé alebo scvrknuté plody. Norma pri mandarínkach je 250 gramov pre deti do 6 rokov a 500 gramov pre dospelého denne.

Orechy plus arašidy

Aké by to boli Vianoce bez Troch orieškov pre Popolušku? Na tie alergiu asi nedostaneme nikdy, tie v miske nás ale môžu potrápiť poriadne. Naschvál sme do tejto kategórie zaradili arašidy, teda jeden z najťažších alergénov vôbec. Alergiami alebo intoleranciou na potraviny trpí podľa svetplodu.sk okolo 8 % dojčiat, 5 % malých detí a 3–4 % dospelých osôb.

Najčastejšie sa alergia prejavuje vyrážkou, opuchom a v najhorších prípadoch môže dôjsť až k anafylaktickému šoku. Najväčšími alergénmi sú práve arašidy spolu s para orechmi. Priemerná doba nástupu alergickej reakcie je 3 minúty po konzumácii, ale môže sa vyskytnúť aj s časovým odstupom. Je známe, že ľudia trpiaci alergiou na arašidy sú väčšinou alergickí aj na ostatné orechy.

Vianočný stromček? Naozaj?

Je to tak. Škriabanie v hrdle, dýchavičnosť, kašeľ, slzenie očí, výtok z nosa či únava. Tieto nepríjemné symptómy môže naozaj vyvolať vianočný stromček. Môže za to ihličie a kôra, ktoré sú často pokryté plesňami. Podľa dobrespravy.eu zhruba 7% alergikov zaznamenalo príznaky, keď mali v domácnosti vianočný stromček. Ak sa bojíte tejto alergie, stromček pred vystavením umyte, majte ho doma čo najkratšie, prípadne zapnite čističku vzduchu. Alebo dajte prednosť umelému.

Čokoláda a jej časti

Táto lahôdka nás väčšinou zachraňuje od stresu, niekedy sa nám ale všetko vráti práve vďaka nej. Presná definícia ale nie je samotná alergia na čokoládu, známejšie sú reakcie na jej jednotlivé súčasti. Mlieko, sója, orechy, glutén, arašidy, nikel… Navyše čokoládová tyčinka obsahuje často rôzne náplne, ochucovadlá, farbivá, konzervačné látky… Reakcia na ňu je len obrana organizmu pred tým, aby sme si neublížili. Liveok.com píše, že by mohlo pomôcť sústrediť sa na prírodné produkty a naozaj úzkostlivo sledovať zloženie. Aj tie najmenšie písmenká…

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.