Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Aký je rozdiel medzi mandarínkou a klementínkou?

Existuje vôňa, pri ktorej si zrejme každý z nás hneď predstaví Vianoce. Je to vôňa mandarínok. Ale kúpili ste mandarínku, alebo klementínku? Sú to obľúbené citrusové plody a je medzi nimi rozdiel. Zďaleka to nie je to isté ovocie a dokonca majú aj rôznu chuť.

Aké sú teda medzi nimi rozdiely?

  • Mandarínka pôvodne pochádza z Číny a údajne má okolo 3000 rokov.
  • Klementínka tu ešte nie je tak dlho, je známa len asi 100 rokov a vznikla ako kríženec mandarínky a horkého pomaranča. To ovplyvňuje aj chuť.
  • Klementínka chutí sladko až jemne kyslo. Mandarínka má naopak podľa odborníkov na výživu aromatickejšiu a kyslejšiu chuť.
  • Klementínky majú hrubšiu šupu, čo znamená, že vydržia dlhšie. Mandarínky však majú svoju výhodu v tenšej šupke: ľahšie sa lúpu.

Ako ich správne olúpať?

Aj na takúto jednoduchú vec existuje návod. Čistenie jednej aj druhej skupiny ovocia je presne ten moment, keď sa zo šupky začne šíriť vôňa Vianoc. Mnohí z nás sa snažia dať dolu aj biele jemné pavučinky z mesiačikov, podľa fitforfun.de by sme to nemali robiť. Jemná štruktúra totiž obsahuje sekundárne rastlinné látky, ktoré chránia bunky a dokážu regulovať krvný tlak.

Ako si vybrať v obchode?

Ak medzi šupkou a ovocím cítite väčšiu dutinu, radšej ich nechajte v obchode. Práve to môže byť znakom, že mandarínka alebo klementínka boli skladované príliš dlho… A pretože nostalgia patrí k Vianociam rovnako, ako mandarínky, poďme si dať tú najznámejšiu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.