Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Zaspávate v práci? Zavolajte kamarátke!

Padá vám po obede hlava a neviete sa naštartovať? Toto je 10 vedecky podložených trikov, ktoré vám môžu už zajtra pomôcť pri popoludňajšej únave a strate koncentrácie. Mnohými milovaný kofeín sa tam však nenachádza.

Nejeden z nás sa v popoludňajších hodinách ocitne v štádiu, kedy rozmýšľame, kde by sme si aspoň na chvíľku zložili hlavu a dočerpali vytrácajúcu sa energiu. Žiaľ, zamestnávateľovi by sa to nepozdávalo, a preto v tom momente siahneme po rýchlej energii – káve či sladkostiach.

„Dobiť baterky“ si však vieme aj inými a udržateľnejšími spôsobmi, píše portál thesun.co.uk. Prečítajte si, čo radí expertka na výživu a mentálne zdravie Rosie Millen.

 1. Milé videá mačiek

  Hoci to znie neuveriteľne, ale pozeranie takéhoto typu videí dokáže podľa výskumov Indiana University Media School zlepšiť náladu, znížiť stres a tým aj dodať energiu na prácu.

 2. Studená voda

  Vedci tvrdia, že studená voda zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, čo má pozitívne účinky nielen na náš imunitný systém, ale aj na našu náladu. Zo štúdie z roku 2008 a skúsenosti praktikantov metódy Wim Hof dokonca vyplynulo, že pravidelné vystavovanie sa studenej vode znižuje symptómy depresie.

 3. Zázvorový shot

  Štúdie ukazujú, že zázvor má stimulujúci účinok na naše telo a dokáže udržiavať stabilnú hladinu energie počas dňa, uvádza portál glamour.uk

 4. Dajte si niečo s obsahom železa

  Železo je v ľudskom tele nositeľom kyslíka. Kyslíka, ktorý potrebujeme na optimálne fungovanie a koncentráciu. Preto napríklad ľudia s anémiou trpia nadmernou únavou. Medzi chutné jedlá bohaté na tento minerál patria tmavá čokoláda, sušené ovocie a tekvicové semiačka, píše sa na portáli medicalnewstoday.com

 5. Zavolajte priateľovi/priateľke

  Socializovanie sa má na ľudské telo pozitívny vplyv. Vďaka socializácii sa vylučujú hormóny šťastia ako dopamín a oxytocín, čo znižuje hodnoty kortizolu v tele a zároveň aj stres. Pozitívne hormóny nás dokážu opätovne namotivovať späť na prácu a zvýšiť našu sústredenosť.

 6. Vytvorte si playlist

  Hudba má pozdvihujúce účinky na našu myseľ. Podľa výskumov British Academy of Sound Therapy, ktoré zverejnil denník The Sun už prvých 9 minút počúvania hudby v nás dokáže vyvolať pocity šťastia a zlepšiť tak našu náladu. A čo z toho vyplýva? Prichystajte si playlist plný rýchlej upbeatovej hudby a váš popoludňajší úbytok energie bude zažehnaný.

 7. Žujte žuvačku

  Hoci to znie neuveriteľne, štúdie nám naznačujú, že žuvanie žuvačky nám môže pomôcť zvýšiť koncentráciu a sústredenosť na prácu. Dokonca v prípade mentolových príchutí sa nám dostaví aj pocit nabudenia.

 8. Zasvieťte si

  Vystavenie sa jasnému svetlu podporuje uvoľňovanie serotonínu – hormónu šťastia a dobrej nálady a zároveň potláča nástup uvoľňovania melatonínu – spánkového hormónu. V presvetlenom prostredí máme teda pocit zvýšenej energie a dokážeme sa viacej sústrediť.

 9. Začnite si vyfarbovať omaľovánku

  V súčasnej dobe sa podľa zdravotného centra Mayo Clinic práve omaľovánky využívajú na skvalitnenie nášho psychického zdravia. Pri vymaľovávaní využívame časť mozgu, ktorá zodpovedá za sústredenosť a pozornosť. Zároveň nás táto aktivita upokojuje, znižuje stres a dostáva do prítomného momentu, ktorý nám v dnešnej rýchlej a digitálnej dobe tak uniká.

 10. Využite silu esenciálnych olejov

  Existuje široké spektrum esenciálnych olejov, z ktorých každý v našom mozgu vzbudzuje iné pocity. Cleveland Clinic uvádza, že niektoré vône nás upokojujú, iné povzbudzujú alebo vyvolávajú hlad. Citrusové oleje zlepšujú kognitívne funkcie, pepermintový olej nás nabudí, zatiaľ čo levanduľový ukľudní a pomôže nám pokojnejšie zaspať.

I napriek tomu, že tieto tipy alebo starý známy kofeín nám môžu pomôcť nakopnúť sa, netreba zabúdať, že dôležitú rolu v udržiavaní stabilnej energie zohráva predovšetkým strava a pohyb. Tak čo, vyskúšate niektorí z týchto tipov?

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.