Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Hurmikaki je hitom tohto obdobia, vieš ako ho jesť?

Majú ho takmer v každom obchode, stojí okolo 50 centov a chutí lahodne a sladko. Tento rok je hitom ovocie, ktoré má niekoľko mien. Hurmikaki, persimon, kaki, tomel. Strom sa volá ebenovník rajčiakový a jeho ovocie skutočne pripomína viac paradajku ako jabĺčko. Je vitamínovou bombou a obsahom cukru pripomína marhuľu, ak si v obchode vyberieme to správne štádium zrelosti. To je totiž tá najdôležitejšia vec, aby nám chutilo.

Prečo by sme ho mali pridať do ovocnej misy?

Obsahuje málo kalórií (70 kcal/100 g) a je bohatým zdrojom vlákniny.
Je bohatý na antioxidanty a vďaka chemickému zloženiu v ňom obsiahnutej kyseliny betulínovej zabraňuje vzniku nádorov. Katechíny v ňom sú známe svojimi protizápalovými účinkami.

Čerstvé obsahuje vitamín A, betakarotén, lykopén, luteín, zeaxantín a krypoxatín. Všetky tieto zlúčeniny bojujú proti voľným kyslíkovým radikálom, ktoré spôsobujú starnutie a rôzne ochorenia. Zexatín je esenciálny karotenid v potrave, ktorý pomáha najmä očiam, kde slúži ako antioxidant na filtrovanie svetla.
Je to dobrý zdroj vitamínu C.
Obsahuje B-komplex. Tieto vitamíny pomáhajú pri rôznych metabolických funkciách v tele.
Čerstvé ovocie obsahuje aj draslík, horčík, meď a fosfor.

Môžeme si ho vypestovať v záhrade?

Možno ste už videli kaki rásť v záhradách na južnom Slovensku, celkom sa mu darí a niektoré stromy plodia ohromné množstvo 50-500 gramových plodov. Je to rastlina pre našu oblasť nepôvodná, ale veľmi prispôsobivá. Vyznačuje sa vo vhodných podmienkach nenáročnosťou, odolnosťou a exotickým vzhľadom. Výborná drevina aj pre záhradnú architektúru najmä na jeseň, keď sa listy vyfarbujú do žiarivo červena až oranžova. Pre vlastnosť plodov udržať si veľmi dlho kvalitu a trvanlivosť môžete hurmikaki jesť aj pred veľkonočnými sviatkami, alebo si pochutnávať na prezretých plodoch počas nich.

Ako ho vyberať a jesť?

Najprv mu musíte dať čas. Keď ho kúpite, pravdepodobne je ešte trpké, lebo nie je dozreté. Počkajte pár dní, nechajte ho dozrieť v teple. Zabudnite na presné definície farieb. Kaki môžu byť rôzne, na Slovensku sú priebežne počas roka v predaji na výber až štyri rôzne odrody. Kaki môže byť pokojne aj vo vnútri do hneda či s čiernymi nevýraznými bodkami v dužine a stále je v poriadku. Čierne bodky podľa zn.sk naozaj nie sú prejavom poškodenia. Ale! Ak sa konzumuje nezrelé, citlivým ľuďom môže pripadať ťažké na žalúdok. Pocit tak môžete mať rovnakým, ako keď zjete tvrdý ešte tmavozelený banán, alebo nezrelé tvrdé jablká.

Konzumovať ho môžete pokojne tak, že sa doň zahryznete ako do jablka. Šupka je plne stráviteľná, neškodná, len minimálne trpká, či horká. Podľa odrody. Niektoré sú veľmi jemné, takže ich pri jedení ani nepocítite. Zrelé ovocie je mäkké, možno vám bude pripadať, akoby bola šupka priesvitná a vo vnútri plodu bolo cez ňu vidieť rôznu štruktúru. Prezreté kaki je dokonca naozaj len nepatrne podobné na malý pevný balónik naplnený vodou

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.